Wydarzenie o tolerancji

0
816

Kolejne wydarzenie finansowane z grantów za nami. Tym razem rozmawialiśmy o tolerancji w Polsce. Miejscem spotkania była Ambasada Krakowian.

Rozpoczęliśmy od wprowadzenia zgromadzonych gości w temat i przedstawienia powodu, dla którego ono zaistniało.

Postępująca radykalizacja sprzyja zachowaniom nietolerancyjnym, o których coraz więcej słyszymy i które obserwujemy. Zainspirowani wymianą młodzieżową „Remembrance culture – fighting against Antisemitism in Europe” przeprowadziliśmy badania sprawdzające jak wygląda tolerancja w Polsce oczami rodaków i obcokrajowców. Następnie poruszyliśmy temat Antysemityzmu jako przykładu nietolerancji, który doprowadził do największych zbrodni w historii.

A oto autorzy badania dopracowujący ostatnie szczegóły:

Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione w raporcie już niedługo. Teraz chcielibyśmy podzielić się ogólnymi obserwacjami.

Średnia ocena tolerancyjności w skali od 1 do 10 jaką uzyskaliśmy to 5,54. Co ciekawe ocena osób z zagranicy była wyższa niż tych pochodzących z Polski.

Początkowe stadium badania – wywiad terenowy, wykazał dysproporcję w ocenie między mężczyznami (dawali wyższe wyniki) a kobietami (niżej oceniały polską tolerancyjność), jednak dołączenie odpowiedzi przebadanych studentów zniwelowało tą różnicę.

Co ciekawe wiele z osób oceniających tolerancyjność wysoko (8-10), mówiła później, że nie tolerują osób innych nacji ani orientacji seksualnej.

Wyżej wymienione, były najczęstszymi powodami nietolerancji. Wymieniana była też rasa, ale jak dowiedzieliśmy się od jednego z gości, termin ten został podważony i ogłoszony już dłużej nieobowiązującym ze względu na to, że badania genetyczne wykazały iż praktycznie wszyscy ludzie posiadają w genomie fragmenty różnych ras.

Przeszliśmy do próby zdefiniowania tolerancji co okazało się niezmiernie trudnym zadaniem. Pojęcie to mocno osadzone w sferze społecznej jest ciężkie do określenia. Większość badanych w swoich definicjach używała słowa „akceptacja”, które jednak znowu jest pojęciem na tyle nieostrym, że nie każdy rozumie je tak samo. Moglibyśmy oczywiście posłużyć się słownikowymi definicjami, ale prawdziwe znaczenie ma to jak ludzie rozumieją ten termin.

Następnie zastanowiliśmy się nad tym, czy tolerancja ma granice. Zachęcamy do odpowiedzenia sobie na pytania:

Czy tolerancja na granice? Jeśli tak to z czego one wynikają, gdzie przebiegają?

Czy powinno się tolerować nietolerancję?

Czy tolerujemy szkodzenie środowisku i niszczenie go?

Czy moralność może wskazywać granice skoro każdy ma inne jej rozumienie?

Zapraszamy do komentarzy w sekcji poniżej.

Następna część, zwracała uwagę na powszechne w Polsce objawy Antysemityzmu, które jednak często nie są uświadomione. Nie jednak są równie szkodliwe, ponieważ utrwalają stereotypy i kształtują nastawienie do społeczności żydowskiej.

Najczęściej spotykamy się z żartami i wyzwiskami związanymi z Żydami. Mamy też zwyczaj wieszania w domach portretu Żyda, który ma przynieść fortunę. Ten ostatni jest bardziej objawem filosemityzmu, nie jednak bazuje na stereotypowym postrzeganiu Żydów.

Zapraszamy do obejrzenia reakcji ludzi na pytanie „Co myślisz o Żydach”, nagrane przez Wirtualną Polskę w 2013 roku:

Na końcu, przeszliśmy do analizy badania ADL, które odbiło się głośnym echem w mediach, ponieważ stwierdza, że Polacy są najbardziej nietolerancyjnym narodem.

Namawiamy do krytycznej oceny pytań, z których połowa odnosi się głównie do teorii spiskowych. Oraz do uwzględnienia metodologii badania.

Zachęcamy do dyskusji i podnoszenia istotnych dla nas wszystkich tematów. Jeśli pracujecie nad podobnym projektem lub chcecie nawiązać współpracę, dowiedzieć się więcej – zapraszamy do kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj