DrugOn, czyli używki off

0
202

Anna Skawiańczyk i Jakub Kukuła z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie opowiedzieli o walce z uzależnieniami, którą prowadzą w ramach projektu DrugOn.

ZOFIA: DrugOn to projekt realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Kto wyszedł z pomysłem przystąpienia do olimpiady? Jak stworzyliście zespół?
JAKUB: Ja jestem pomysłodawcą projektu wraz z naszym kolegą – Jeremim Nogą. Większość naszego zespołu to osoby z naszej klasy, natomiast nie było to naszym głównym kryterium wyboru. Chcieliśmy współpracować z ludźmi zaangażowanymi społecznie, którzy również interesują się tematem walki z uzależnieniami. Taką ekipę udało nam się zebrać. 

Jakie macie plany na konkretne działania, które wykonacie do końca olimpiady, czyli 2 kwietnia?
ANNA: W ciągu najbliższych  tygodni chcemy przeprowadzić w naszym liceum warsztaty dla 3 i 4 klas z  6 prawnikami, odnośnie wpływu używek na środowisko. Będzie to początek serii spotkań, które chcemy zorganizować w różnych placówkach. Jesteśmy aktualnie w ciągłym kontakcie z krakowskim Centrum Profilaktyki Uzależnień, aby również dołączyli do którychś zajęć w roli panelistów. Nie chcemy pomijać również podstawówek, gdzie warsztaty będziemy przeprowadzać my, ponieważ w naszej opinii ta grupa odbiorców potrzebuje innego podejścia niż rozmowy ze specjalistami. Myśleliśmy również o założeniu podcastu.

W opisie projektu na platformie olimpiady możemy przeczytać, że “czujecie się współodpowiedzialni za przyszłość naszego pokolenia.”. Czy moglibyście to jakoś rozwinąć?
ANNA: Czujemy się odpowiedzialni za przyszłość naszego pokolenia, ponieważ zauważyliśmy – nawet wśród swoich znajomych – naprawdę znaczne tendencje młodych ludzi do przeróżnych uzależnień. To ma wpływ na ich przyjaciół, rodzinę oraz przyszłość. Dlatego, zakładając ten projekt, chcemy im pomóc oraz wyedukować na ten temat, gdyż często te osoby nie mają pojęcia o skutkach swoich działań.  

Czy uważacie, że nałogi są aktualnie najważniejszym problem społecznym, czy jest to po prostu wątek łatwy do przekształcenia w projekt?
JAKUB: Patrząc na naszą grupę docelową, czyli głównie młodzież licealną to jest to naprawdę palący problem. Przeprowadziliśmy ankietę w naszej szkole przed rozpoczęciem projektu, której wyniki potwierdzają moje słowa. Ponad 70% naszych ankietowanych, ma w swoim środowisku minimum jedną osobę, która pali e-papierosy. Między innymi to skłoniło nas do wyboru tego tematu, jako nasz główny motyw.

Jakie konkretnie działania wykonaliście już jako DrugOn?
ANNA: Na razie nawiązujemy współpracę. Na ten moment możemy już pochwalić się np. patronatem małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wójta gminy Wielka Wieś. Dodatkowo różni specjaliści w zakresie prawa i medycyny zgodzili się dołączyć do grona partnerów projektu DrugOn.

Co uważacie że już było, bądź będzie dla was największym wyzwaniem podczas całego procesu realizacji inicjatywy?
JAKUB: Naszym największym wyzwaniem jest motywacja całej 7-osobowej grupy do aktywnego działania przez ponad 3 miesiące. Jest to dość częsty problem wielu projektów, natomiast na razie udaje nam się go bardzo dobrze zwalczać. Jest naprawdę dużo do zrobienia, ale ja wraz z koleżanką Anią staramy się nie tracić wewnętrznej dyscypliny i przelewać ją na innych. 

Oboje jesteście w pierwszej klasie liceum. Dlaczego więc skupiliście się w tym roku właśnie na tej olimpiadzie spośród wszystkich innych możliwości konkursowych, takich jak np. olimpiady przedmiotowe? 
ANNA: Jeśli chodzi o olimpiady przedmiotowe, np. Olimpiada Chemiczna lub Biologiczna, to jest wymagana naprawdę ogromna wiedza oraz pewne doświadczenie w pracy nad przedmiotem. Nie widzieliśmy przez to, zbyt dużych szans na sukces w tym roku, ponieważ dopiero zaczynamy zdobywać wiedzę ponadpodstawową w tym zakresie. Natomiast Olimpiada Zwolnieni z Teorii oferuje pracę nad naszymi umiejętnościami miękkimi – np. współpracą, komunikacją itp. Jest to naprawdę kluczowe przygotowanie zawodowe, wymagane od nas w przyszłości.

Gdzie możemy was znaleźć, jeśli ktoś chciałby, aby wasze warsztaty zostały przeprowadzone w jego/jej szkole?
ANNA: Na Instagramie oraz na Tiktoku @Drug_On1. Zapraszamy do wiadomości prywatnej właśnie na tych social mediach. 

Co chcielibyście przekazać czytelnikom MPM-u w tym momencie i z jaką myślą zostawić ich na koniec tego artykułu? 
JAKUB: Zachęcamy do doedukowania się w zakresie uzależnień w naszym codziennym życiu. Już nawet nie mówiąc o faktach stricte naukowych, co po prostu o wpływie używek na drugiego człowieka oraz na doświadczenia innych. Jednym z celów naszego projektu, jest wyeliminowanie uzależnień choć w małym stopniu z przestrzeni publicznej, ponieważ niesamowicie krzywdzą nie tylko samych uzależnionych, lecz również otoczenie. 

Rozmawiała Zofia Kowalska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj