TED-talki od ponad 40 lat pokazują, że przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla odbiorcy jest możliwe. Wie o tym Justyna Płachta – koordynatorka zainaugurowanego w tym roku TED-Ed Club w Oświęcimiu. Na dole strony znajdziecie wywiad w formie audio.
Czym są przemówienia TED?
TED – skrót od Technology, Entertainment, Design (z ang. Technologia, Rozrywka, Projektowanie) – to coś znacznie więcej niż te trzy słowa. TED Talks poruszają niezliczoną liczbę tematów; od technologii, nauki, przez sztukę, aż po kwestie społeczne czy motywacyjne historie. Chodzi o to, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsza idea TED-a to: każdy pomysł ma moc zasiać ziarenko w naszych umysłach. To od nas zależy, co z tym ziarenkiem zrobimy. Czy o nie zadbamy, rozwiniemy, a może po drodze wpadniemy na nowe inspiracje.
TED-Ed Club w Oświęcimiu
Justyna Płachta prowadzi zajęcia TED-Ed Clubu w Oświęcimiu. Uczestników zajęć zostawia z głową pełną nowych przemyśleń i inspiracji. Może to również zainspiruje Was, by założyć własny TED-Ed Club w Waszej lokalnej społeczności lub dołączyć do już istniejącego? W rozmowie Justyna Płachta przytoczyła jedno z kluczowych mott TED-a: „Ideas worth sharing”, czyli „Pomysły warte dzielenia się”’. Wyjaśniła, jak ważne jest to, by nie zostawiać swoich pomysłów tylko dla siebie. Jeśli wpadliśmy na coś wyjątkowego, warto podzielić się tym ze światem. Co nam po idei, która zostanie tylko z nami i odejdzie wraz z nami? Dzielenie się pomysłami to szansa, by coś zmienić – nie tylko w swoim życiu, ale też w życiu innych ludzi.
Podczas ostatnich zajęć usłyszałam: „Nie ma dwóch takich samych wystąpień, tak samo, jak nie ma dwóch takich samych mówców”. Proste, prawda? A jednak niezwykle trafne. Każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego, co może wnieść do świata. TED-Ed Cluby pomagają to odkryć. Dzięki nim możemy przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi i przede wszystkim – inspirować oraz być inspirowanym. To przestrzeń, w której każdy głos ma znaczenie, niezależnie od wieku*, doświadczenia czy tematyki, którą chce poruszyć. Pani Justyna podkreśla, że uczestnictwo w TED-Ed Clubie daje nie tylko umiejętności wystąpień publicznych, ale przede wszystkim „uczy, jak patrzeć na świat przez pryzmat nowych pomysłów i otwartości na innych ludzi”.
* TED-Ed Club (projekt realizowany w Oświęcimiu) jest przeznaczony dla osób w wieku od 12 do 18 lat, jednak są także TED-y, w których każdy może wystąpić.
Dlaczego warto?
Udział w TED-Ed Clubie to wyjątkowa okazja, by spotkać ludzi, którzy – podobnie jak my – pragną zmieniać świat, nawet na najmniejszą skalę. Każdy uczestnik otrzymuje swój własny dziennik TED-Ed Club Journal, wypełniony inspirującymi pytaniami i zadaniami, które pomagają rozwijać kreatywność. To doskonałe narzędzie do zapisywania pomysłów, bo nigdy nie wiadomo, który z nich może okazać się tym, który zmieni nasze życie – lub życie innych. Zachęcam Was gorąco do odkrywania TED-Ed Clubów – niezależnie od tego, czy chcecie założyć własny, czy po prostu dołączyć do istniejącego. Warto uwierzyć, że Wasz głos, Wasza idea, Wasz pomysł mogą zmienić świat.
Patrycja Noemi Wanat