W sobotę 14 grudnia w Schronisku Górskim PTTK na Hali Ornak odbyło się kultowe spotkanie „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji”. Motywem przewodnim 14. edycji wydarzenia była inspiracja – pytanie o to, czym jest, jak wpływa na człowieka i gdzie jej szukać.
W poszukiwaniu odpowiedzi uczestnicy wyruszyli w podróż przez tatrzańską poezję i historie związane z ludźmi gór. Wieczór wypełniony był opowieściami, artystycznymi interpretacjami oraz refleksją nad pięknem i tajemnicą Tatr. Schronisko na Hali Ornak po raz kolejny stało się przestrzenią, która połączyła miłośników poezji, pasjonatów górskich wędrówek i artystów.
Tytuł tego cyklicznego spotkania zaczerpnięty jest z książki Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentill- Tippenhauer. Pyszna Hala to teren znajdujący się u podnóża Błyszcza, który już od dawna nie jest dostępny dla turystów. Słynna, legendarna atmosfera małego, już nie istniejącego schroniska i tereny narciarskie, które urzekły narciarzy z dawnej epoki są dzisiaj dla entuzjastów narciarskiej przygody niczym zakazany owoc. Tak więc ,,Ruszając w stronę Pysznej” mamy na myśli jedno, wtopienie się w ten świat zimowych przygód, relacji towarzyskich, twórczości, inspiracji no i narciarskiego Eldorado. W świat opowiadania spisanego na stronach książki.
Tegoroczne wydarzenie skupiło zarazem znanych artystów, jak i utalentowaną młodzież zakopiańską. Wspólnie stworzyli atmosferę pełną emocji i inspiracji. W spektaklu zatytułowanym ,,Lunatycy białej mgły – inspiracje’’ zagrali aktorzy Teatru Witkacego, którzy poprzez słowa i ekspresję przybliżyli publiczności duchowy wymiar tatrzańskiej poezji. Młodzież z zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy zaprezentowała tradycyjne tańce, wnosząc autentyczny góralski klimat do wieczoru. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Tatranka Band oraz duet gitarowy.
Inspirowanie jest jednym z przewodnich działań jakie stawia sobie za priorytet Hania, współgospodarz schroniska. Sama czerpie inspiracje z życia wspaniałych ludzi, jedną z takich osób był jej „TATA”. Takim też tytułem nazwana została jedna z aktorskich scenek spektaklu. Wydarzenie można postrzegać w kategoriach tradycji, która przyciąga coraz szersze grono odbiorców – od lokalnej społeczności, po turystów zafascynowanych magią gór.
Wieczór stał się okazją do rozmowy o tym, jak Tatry wpływają na twórczość artystyczną, stanowiąc niewyczerpane źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.
Zuzanna Gąsienica, reprezentująca „Młodzież Kenara”, zaznacza, że „poezja może zmienić nasze postrzeganie świata. Gdy ludzie mają konflikty, to poprzez czytanie poezji zwiększają swoją wrażliwość, zaczynają inaczej postrzegać pewne rzeczy, przez co łatwiej przychodzi im wyciągnięcie ręki na zgodę”.
Wokalistka zespołu Tatranka Band, Justyna Lasiak, docenia pracę Hani Gąsienicy-Daniel ,,Co roku pisze nowy scenariusz wydarzenia, zaprasza lokalnych artystów i tworzy historię tego miejsca. Zbiera nas tu, żebyśmy się razem z nią w tej sztuce odnaleźli. Lubi inspirować młodzież do działania co daje nam wiarę i pewność siebie. Zbiera nas tu, abyśmy wszyscy razem odnaleźli nieograniczone możliwości przekazu za pośrednictwem sztuki. Frekwencja co roku jest duża, to zasługa gospodarzy, którzy z otwartymi rękami witają ludzi, przygotowują poczęstunek, starają się wszystkich ugościć jak w domu. Zespół Tatranka Band powstał zaraz po naszych pierwszych występach na Ornaku. Zawsze inspirujemy się klimatem tatrzańskim, wolnością i poezją” – opowiada piosenkarka.
Kulminacyjnym momentem wieczoru była prelekcja Wojciecha Szatkowskiego, znanego badacza i pasjonata historii Tatr, który opowiedział o życiu i dokonaniach ludzi gór – tych, którzy zapisali się na kartach historii regionu oraz tych, którzy pozostają niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla obecnych i przyszłych pokoleń. Prelekcja wzbogaciła wieczór o merytoryczne treści i wartościowe refleksje, podkreślając, jak ogromny wpływ mają góry na losy ludzi.
XIV edycja wydarzenia na Hali Ornak to dowód na to, że Tatry nie tylko przyciągają swoją przyrodą, ale także stanowią przestrzeń, która łączy ludzi poprzez kulturę, sztukę i wspólną miłość do gór.
Na scenie wystąpili:
Aktorzy Teatru Witkacy: Joanna Banasik, Krzysztof Najbor i Piotr Łakomik oraz Wojciech Szatkowski
Młodzież Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy: rodzeństwo Stanuch: Kasia, Hania, Wojciech i Jan oraz Honorata Wyrostek-Stanuch, Bartek Kluś, Jasiek Bystrzycki i Jakub Gąsienica- Fronek
Młodzież „Kenara”: Zuza Gąsienica, Marysia Gąsienica, Basia Karpiel
Koncert gitarowy: Maciej Cisło i Wojciech Rysiecki
Muzyka na wieczór: Tatranka Band: Justyna Lasiak, Natalia Kmiecik i Bogusia Karpiel
Prelegent: Wojciech Szatkowski
Autor: Łukasz Kołodziej