Jak się robi centrum młodzieżowe, w którym dzieje się integracja?

0
33

W ostatnich latach punkt po punkcie na mapie Polski pojawiały się centra młodzieżowe, kluby, pracownie. Miejsca otwarte dla wszystkich, oferujące przestrzeń do zagospodarowania przez samych młodych. A co, jeśli takie miejsca otwarcie adresowały temat integracji polsko-ukraińskiej?

Fasada „Kefirka” – Pracowni Młodzieżowej w Rabce-Zdroju i jedna z autorek murala, który zdobi ściany budynku, Nina Dziwoki. Fot. @Marcin Kamiński

Takim tropem poszła Pracownia Młodzieżowa w Rabce-Zdroju. W tym relatywnie małym mieście w okresie najwyższego napływu osób z Ukrainy uciekających przed wojną było tam 2000 Ukraińców! Ewidentną potrzebą było zajęcie się integracją, zwłaszcza młodych ludzi, którzy szczególnie doświadczają tak gwałtownych zmian w życiu. Funkcjonowało już w mieście małe centrum młodzieżowe, prowadzone przez Stowarzyszenie Europe4Youth na zlecenie Urzędu Miejskiego. I to centrum miało się wkrótce przekształcić w pełnowymiarowe centrum społecznej integracji młodzieży z różnych krajów. Potrzeba było do tego sporo zasobów i większego miejsca.

Z pomocą przyszli wolontariusze z Polski, Francji, Niemiec i Węgier, którzy pojawili się w Rabce, zakasali rękawy i… odnowili budynek starego sklepu, który Powiat (rękami I LO im. E. Romera, który zarządza budynkiem) zgodził się wynająć na cele nowe Pracowni Młodzieżowej w Rabce-Zdroju. Projekt wolontariatu na obszarach priorytetowych sfinansowała Unia Europejska (grant pozyskało Stowarzyszenie Europe4Youth), Urząd Miejski dorzucił miesięczną kwotę na prowadzenie tam aktywności dla dzieci i młodzieży z Ukrainy i tak powstał model centrum młodzieżowego nastawionego na integrację!

Integracja polsko-ukraińska dzieje się tam mimochodem, przy okazji typowych dla pracy z młodzieżą aktywności – grania w ping ponga, wspólnego oglądania filmów, grania na xboxie, wspólnego robienia rzeczy. Integrację niekoniecznie osiąga się mówieniem o integracji, a właśnie wspólnymi działaniami – mówi jej moderator Bogdan Świerczek, rabczański muzyk-artysta.

Co tydzień w Pracowni odbywają się spotkania, ogłaszane są turnieje, czy wieczorki tematyczne. Kalendarz wygląda imponująco i różnorodnie. Nie pisze się oficjalnie, że to, co się dzieje ma na celu wyrównywanie szans, integrację międzykulturową, czy nabywanie umiejętności XXI wieku. To się po prostu dzieje.

Stowarzyszenie wydało na ten temat publikację w języku polskim i angielskim skierowaną do osób decyzyjnych w obszarze młodzieży oraz do praktyków pracy z młodzieżą. Opisuje w niej wyniki pilotażu wdrażania integracyjnego modelu funkcjonowania centrum młodzieżowego na podstawie „Kefirka”.

Zachęcamy do lektury!

Z autorami można skontaktować się mailowo:

b.mos@europe4youth.eu

Okładka publikacji – uwaga: klikając w okładkę otworzysz całą publikację!

Link do publikacji TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj