Międzyszkolne projekty dla Rabki

0
139

Escape room symulujący trudności psychiczne młodych, ratowanie Świąt i śledztwo w sprawie Św. Mikołaja, integracja społeczności graczy to projekty, jakie uczniowie w Rabce-Zdroju zorganizowali dla swoich rówieśników. 

Fot. Szkolenie z zarządzania projektami dla młodzieży, Obywatelnia 1, @europe4youth

Młodzież nieczęsto ma możliwość organizowania własnych projektów. Środki nie są tak dostępne, miejsc brak, a szkoła i nauka zajmują większość czasu. Ale nie w Rabce. Przez cały rok 2023 młodzi mieli możliwość zdobycia mini-grantu na własne pomysły. 

Tematy, jakie wybrali są symptomatyczne: zdrowie psychiczne młodzieży, integracja, nawiązywanie relacji, przełamywanie nieśmiałości. Powstały wydarzenia umożliwiające ludziom nawiązywanie znajomości, wychodzenie ze strefy komfortu, wspólne działanie i zabawę. 

Escape room bazował na lękach i problemach młodych, a rozwiązywanie zagadek pomagało sobie z nich zdać sprawę. Ratowanie Świąt przybrało formę szukania przyczyn znieczulicy, braku empatii i nastawianiu się do siebie negatywnie. Nawet wspólne oglądanie filmów i zwykła rozmowa okazało się hitem i czymś, co jest młodym ludziom bardzo potrzebne. Podobnie jak dzielenie się pasjami, wspólne granie, integrowanie się.

Projekt, który się temu wyłamał miał nieco inną podstawę. Ponieważ niewiadoma była sytuacja młodzieżowej rady miejskiej, czy innej formy organizacji młodych w Rabce, grupa postanowiła poinformować rówieśników czym w ogóle są młodzieżowe rady. Żeby więcej osób się nimi zainteresowało i uznało, że to nie jest nic strasznego. 

„Największą przeszkodą w angażowaniu się w takie rzeczy jest niewiadoma. Nie wiadomo ile czasu to będzie wymagać, czego się od nas oczekuje. Nie mamy też nikogo, z kim można by było o tym pogadać” – mówi Natalia, jedna z organizatorek projektu. „Uznaliśmy, że trzeba zacząć od informacji i małej zachęty” – dodaje Szymon. Alicja namalowała przepiękny plakat, a cała grupa zorganizowała spotkanie informacyjne, podczas którego udzielała informacji o tym, czym są rady młodzieżowe. 

Cały projekt „CAM: Centrum Aktywności Międzyszkolnej”, w ramach którego działa się „Obywatelnia” finansowany był z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj