Na Dzielni, czyli krótka historia o tym, jak młodzi przejęli miasto

0
192

W rabczańskiej Pracowni Młodzieżowej powstał projekt integracyjny dla licealistów z 3 szkół: Górki, Romera i Instytutu. Co miesiąc odbywają się „Dzielnie”, uczniowie realizują własne projekty obywatelskie „Obywatelnia”, a w czerwcu czekają ich Licealia!

Fot: Pracownia Młodzieżowa, gramy w planszówki. @Europe4Youth

Młodzież najlepiej wie jak chce zagospodarować własny czas – z takiego założenia wyszli opiekunowie rabczańskiej Pracowni Młodzieżowej ze Stowarzyszenia Europe4Youth – i oddali im program Pracowni w niepodzielne władanie. Grupa inicjatywna złożona z Angeliki, Ani, Bartka, Julki i Daniela postanowiła co miesiąc organizować spotkania dla uczniów wszystkich trzech liceów w Rabce, żeby się lepiej znali, integrowali, dzielili żalami i pomysłami. Były już planszówki, była samoobrona. Co będzie dalej?

„Planujemy zorganizować ogromny event dla wszystkich trzech naszych szkół na Dzień Dziecka. Chcemy zorganizować jakieś bekowe konkurencje żeby wyśmiać to, jak nasze szkoły z sobą rywalizują” – mówi Julka, jedna z pomysłodawczyń projektu. 

Dla wszystkich uczniów rabczańskich liceów przewidziana jest w projekcie możliwość przeszkolenia się z zarządzania projektami i uzyskania dofinansowania na własny projekt społeczny! Bo co łączy wszystkich młodych, których dzieli szkoła? Wspólne miasto, w którym jeszcze przynajmniej kilka lat będą funkcjonować.

Projekt ma na celu zbliżenie uczniów z sobą, ale też z ich miejscem życia i funkcjonowania – żeby poczuli więź ze swim miejscem zamieszkania, nauczyli się rozpoznawać potrzeby innych i chcieli się angażować społecznie – mówi Natalia, moderatorka Pracowni, coach grupy.

Projekt realizuje grupa młodzieży pod parasolem Stowarzyszenia Europe4Youth w ramach projektu solidarności Europejskiego Korpusu Solidarności nazwanego „CAM – Centrum Aktywności Międzyszkolnej”. 

Projekty solidarności to możliwość dla osób w wieku 18-30 (min 5-osobowa grupa) działania lokalnie – na rzecz innych, własnej społeczności. Grupa młodzieży może być wspierana przez coacha, ale głównym założeniem projektów solidarności jest to, by młodzi ludzie rozwinęli kompetencje, pracowali razem i zdobyli doświadczenie realizowania własnego projektu. Więcej o EKS na stronie: www.eks.org.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj