Forum Dialogu Obywatelskiego to przestrzeń dla wszystkich, którym bliska jest idea dialogu społecznego

0
427

Zapraszamy do zapoznania się ze świetnym projektem społecznym tworzonym przez grupkę młodych ludzi studiujących w Krakowie w odpowiedzi na kryzys debaty publicznej w Polsce. Można korzystać z tworzonych przez nich treści, zapisywać się na warsztaty, oglądać wywiady z ekspertami. Polecamy!

Banner projektu Forum Dialogu Obywatelskiego.

Projekt Forum Dialogu Obywatelskiego, stworzony i prowadzony przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, opiera się na propagowaniu idei dobrej dyskusji, opartej na inkluzywnej, skutecznej i demokratycznej komunikacji, oraz aktywności obywatelskiej. Działania kierujemy przede wszystkim do młodych ludzi pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu społeczeństwa, lokalnie bądź na większą skalę.

Główną częścią naszego projektu jest przeprowadzenie warsztatów dla uczniów szkół średnich oraz studentów dotyczących efektywnej komunikacji i prowadzenia dialogu, zakończonych spotkaniem podsumowującym. Podczas nich zaproponujemy uczestnikom pracę nad empatycznym słuchaniem, poprawnym formułowaniem wypowiedzi i efektywnym wypracowywaniem wspólnych rozwiązań. Zwracamy szczególną uwagę na związek treści zajęć z aktywnością obywatelską, ponieważ naszym zasadniczym długofalowym celem jest zainspirowanie uczestników warsztatów do działań we własnych lokalnych społecznościach. 

Ponadto publikujemy wywiady z ekspertami oraz ze społecznikami, którzy na co dzień zajmują się tematem wzmacniania i rozwijania lokalnego społeczeństwa obywatelskiego – mają one pozwolić na większe zgłębienie problematyki, którą się zajmujemy zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej. Prowadzimy także kampanię informacyjną w mediach społecznościowych udostępniając infografiki z informacjami dotyczącymi społeczeństwa obywatelskiego oraz zasad dobrej komunikacji.

U podstaw wszystkich naszych działań leży przekonanie, że kryzys debaty publicznej w Polsce, którego skutki są widoczne także i w codziennym życiu, można przezwyciężyć przez działania oddolne. Z tego powodu w ramach projektu tworzymy przestrzeń dla rozwoju wartości fundamentalnych: wzajemnego szacunku, otwartości na dialog, gotowości do zrozumienia innych i współdziałania z nimi. Chcemy pokazać, że aktywna dyskusja i różnorodność poglądów nie stwarza zagrożenia, lecz szanse na rozwój i owocne życie społeczne.

Projekt realizowany jest w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, programu “Samo_rządzi”, którego partnerem jest Fundacja BGK oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Finansowane przez Unię Europejską.

Link do zapisów na warsztaty: https://docs.google.com/forms/d/1UkhUTYdru8u42-JtPDakGPNNjBWmG5-4hG_w6Al7rVQ/edit

Media społecznościowe projektu:

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086452357243

Instagram: https://www.instagram.com/forumdialoguobywatelskiego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj