Mamy to! Po 2 latach badań, przygotowań i konsultacji Młodzieżowa Rada Gminy Kościelisko oraz Europe4Youth prezentują publikację zawierającą diagnozę, rekomendacje oraz podany na tacy zestaw działań. A Gmina już przystępuje do działań!
Młodzi ludzie w Gminie Kościelisko to ewenement na skalę regionu (to z pewnością), ale i może na skalę krajową! Wyniki badań fascynują, każą wątpić w stereotypy na temat młodych i zachwycać się nad wyjątkowością tej małej gminy u podnóża Tatr. Rodzinność, przywiązanie do swoich stron, poczucie bycia akceptowanymi, relatywnie dobry stan zdrowia psychicznego, wspólnotowość i świetne relacje z władzami to cechy wyróżniające młodzież w Gminie. Niski poziom partycypacji, niewiara we własną sprawczość i przekonanie o małym znaczeniu głosu młodzieży młodzi dzielą wraz z innymi rejonami województwa.
Warto zapoznać się z tą wyjątkową pozycją wszystkim, których ciekawi jak wygląda sytuacja młodych ludzi w Gminie: jak spędzają wolny czas, jak nawiązuję relację, jakie są według nich największe problemy oraz na ile czują się przygotowani do wejścia w dorosłe życie.
Obok obserwacji, statystyk, cytatów z wywiadów znajdziecie w niej także zestaw propozycji działań, które składają się na spójny, wieloletni plan strategiczny Gminy Kościelisko. Proponują w nim między innymi powołanie funkcji „Rzecznika Młodzieżowego”, zorganizowanie przestrzeni dla młodzieży (nazwanych za przykładem krakowskim Pracowniami Młodzieżowymi), czy międzygeneracyjną Kawiarenkę w Dzianiszu.
Zapraszamy do lektury!
Publikacja zawiera:
- Ramy polityki młodzieżowej i kryteria miast/ gmin przyjaznych młodzieży,
- Opis koncepcji badań diagnostycznych,
- Wyniki badań i rekomendacje,
- Projekt programu miejskiego dla młodzieży „Młoda Gmina – Nowe Perspektywy”
Publikacja powstała w ramach projektu „Strefa Wpływu” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030.