Gmina Kościelisko – zobacz jak wygląda zdrowie psychiczne, problemy, oraz jakość życia ankietowanej  młodzieży 

0
426

Co można zrobić, żeby młodym ludziom w wieku 13-26 żyło się lepiej? Zebraliśmy głosy młodych ludzi w Gminie Kościelisko i oto ich efekty!

Spotkanie warsztatowe w Gminie Kościelisko z młodzieżą i decydentami, 9.11.2022 Dzianisz, fot. Barbara Moś

Wydawać by się mogło, że młodzież pochodząca z terenów górzystych, jak ta, mieszkająca  w gminie Kościelisko, w wolnym czasie chętniej wybierze aktywności związane ze sportem na świeżym powietrzu, między innymi narty, czy spacery. Według badań, większość młodych osób spotyka się ze znajomymi, słucha muzyki lub czyta. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się granie w gry komputerowe i korzystanie z social mediów. Sport, znalazł się dopiero za oglądaniem serialów i filmów. Ankietowani wolą spędzać czas w domu, niż poza nim. Dla młodych górali, bardzo ważny jest folklor i to, skąd pochodzą, dlatego tworzą różnego rodzaju zespoły ludowe. 

Ok, mamy więc chwile wolnego czasu, gdzie możemy go spędzić?

Mimo tego, że sport nie wypadł zbyt dobrze, najpopularniejszymi obiektami odwiedzanymi przez młodych w ciągu ostatniego roku, są obiekty sportowe, np. boiska (50%). Szczególną popularnością cieszą się szlaki górskie (42%), czy wyciągi narciarskie (41%). Aż 39% badanych wolny czas woli spędzać poza gminą Kościelisko. 

Czy w gminie jest po prostu nudno? Co może to powodować?

Przede wszystkim brak ciekawych i najchętniej odwiedzanym miejsc przez młodzież, np. restauracje, kawiarnie i puby. Kilkukrotnie w odpowiedziach pojawił się również skatepark, bilard, kręgielnia, trasy rowerowe, boisko i miejsce do street workoutu. Młodzieży brakuje integracji, przez brak organizacji imprez plenerowych, czy pracowni, gdzie mogliby wspólnie porozmawiać, pośmiać się, czy razem coś zaplanować. 

Zdrowie psychiczne. A co gdy pojawią się problemy? Do kogo zwraca się statystyczny badany?

Zdecydowana większość młodych mieszkańców o pomoc poprosi swoich rodziców. Wsparciem dla dziewczyn zazwyczaj okazuje się mama, lub przyjaciółka. Chłopaki lubią trzymać się razem, więc nie dziwne wydaje się zaufanie, wobec swojego taty. Zaskakująca liczba osób, nie chce dzielić się swoimi sprawami z innymi, a swoje kłopoty rozwiązuje na własną rękę. 

Akceptacja przez środowisko, jest ważnym elementem związanym z naszym zdrowiem psychicznym i samopoczuciem. W gminie Kościelisko najwięcej osób czuje się akceptowanym przede wszystkim przez rodzinę, bliskich znajomych i przyjaciół. Głównym źródłem braku akceptacji, były głównie dwa wskaźniki – lokalna społeczność i nauczyciele. 

Z jakimi negatywnymi zachowaniami zetknęli się ankietowani?

Tutaj głównie możemy zobaczyć problem z agresją słowną, obgadywaniem i wywoływaniem presji przez otoczenie. Na szczęście większość osób zadeklarowało chęć pomocy takim osobom i wyrazili swój sprzeciw wobec podobnych zachowań (80%). pastedGraphic.png

Jak wyglądają oceny stawiane pod kątem życia w gminie Kościelisko?

 Zdecydowana większość młodych mieszkańców stawia ten temat w pozytywnym świetle. Według badanych każdy może przede wszystkim czuć się tu bezpiecznie. Ponadto prawie każdy docenia położenie geograficzne, atrakcyjność kulturową, oraz piękno natury. Należy zwrócić uwagę na wyjątkowo dobre relacje między mieszkańcami. Największą bolączką wydają się koszty życia, dostępność wolnych mieszkań i dostępne opcje na spędzanie wolnego czasu. 

Co ciekawe, zdecydowana większość badanych planuje swoją przyszłość właśnie w gminie Kościelisko. Niechętnych jest zaledwie 13%.

Niestety praktycznie żaden ankietowany nie czuje się zaangażowany w rzeczywiste działania gminy i nie czuje, że ma wpływ na jakiekolwiek podejmowane decyzje. Podsumowując, młodzi ludzie na terenie gminy Kościelisko czują swoje przywiązanie do terenów z których pochodzą i widoczne jest duże zaangażowanie w rozwój miejscowości, a także pielęgnowania tradycji. Ten artykuł jest nie tylko podsumowaniem przeprowadzonych badań, ale cenną wskazówką dla gminy, czy przedsiębiorców. Ze względu na ukazanie tego, czego brakuje lokalnej młodzieży, możemy życzyć sobie, że chociaż kilka z tych pomysłów zostanie wdrożone w życie. 

Konrad Rogowiec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj