Powołanie Pełnomocnika ds. Młodzieży, Fundusz Młodzieżowy, czy ustabilizowanie Pracowni Młodzieżowej to jedne z postulatów zawartych w programie „Rabka Przyjazna Młodzieży”. Projekt opracowało Stowarzyszenie Europe4Youth na podstawie badań i konsultacji z ponad 500 osobami w wieku 13-26 z Rabki!
„Program Rabka Przyjazna Młodzieży to odpowiedź na główne potrzeby i problemy młodych ludzi w Gminie: niewielka oferta spędzania wolnego czasu (Rabka słynie z oferty dla dzieci – Miasto Dzieci Świata), przemoc relacyjna w szkołach, potrzeby w zakresie profilaktyki zdrowia, jak i dramatycznie niski poziom aktywności obywatelskiej” – mówi autorka „Diagnozy Młodzieży w Rabce-Zdroju” Barbara Moś. Z badań wynika, że młodzież nie myśli o pozostaniu w Rabce po ukończeniu edukacji nie tylko ze względu na mały rynek pracy, ale też wyobcowanie. To, że nie ma gdzie się spotykać, że w przestrzeniach publicznych czuje się obco, a „miasto umiera po zapadnięciu zmroku”.
Zestaw działań opracowany we współpracy z Młodzieżową Radą Miejską, Urzędem Miejskim i uczniami szkół średnich ma na celu podniesienie wartości Gminy, jako miejsca przyjaznego osiedlaniu się, edukacji, rozwoju, spędzaniu czasu, nawiązywania relacji. Zawiera więc projekty takie jak „Pracownia Młodzieżowa” – centrum młodzieżowe, miejsce spotkań i rozwoju, „Rabczański Festiwal Młodzieżowy” – coroczne święto młodzieży, głośne i huczne, jak i długoterminowe programy podnoszenia jakości edukacji („Szkoła Przyjazna Uczniom”, wspierania przedsiębiorczości młodzieży, miejsc do co-workingu w Rabce, informacji miejskiej („rAPPka”) czy wspierania zdrowia psychicznego (Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego Młodzieży).
Młodzieżowa Rada Miejska na swoim posiedzeniu 30 grudnia przyjęła Program bez poprawek i zaopiniowała go pozytywnie, a Burmistrz miasta Leszek Świder zadeklarował dołożenie wszelkich starań, by program wszedł do oficjalnej polityki miejskiej na poziomie strategicznym. „Biorę to na siebie” – powiedział na sesji rady. „To ważne, żeby Gmina tego rozmiaru miała kompleksowy plan dla młodzieży, żeby ograniczyć jej odpływ, wyludnianie się Gminy i żeby stymulować rozwój gospodarczy i społeczny regionu” – dodał.
Rabka-Zdrój to kolejne miejsce dołączające do grona miast i gmin posiadających lokalne strategie rozwoju młodzieży. Oby dołączyły do niej kolejne!
Postulaty wyjęte z programu „Rabka Przyjazna Młodzieży”. Zachęcamy do komentowania!