Rabczański Festiwal Młodzieżowy to doroczne święto młodzieży – szereg warsztatów, wydarzeń artystycznych, gier, szkoleń zakończonych debatą młodzieży z decydentami w Rabce-Zdroju. W tym roku zaczyna się 27 maja, a kończy w Dniu Dziecka!
Hackathon młodzieżowy – turniej projektów społecznych to 8-godzinne wydarzenie, podczas którego młodzież z Polski i Ukrainy zaprojektuje rozwiązania, projekty i programy służące integracji młodzieży oraz przedstawi je decydentom w mieście.
Wydarzenia są bezpłatne, otwarte, wielojęzyczne i dedykowane wszystkim młodym ludziom, którzy znajdą się w okolicy. Na hackathon mogą się jednak zapisywać jedynie mieszkańcy/ użytkownicy Rabki-Zdroju – zapisy trwają do 26 maja!
Festiwal organizowany jest już po raz drugi. Zespół 30 wolontariuszy z różnych krajów świata oraz rabczańska młodzież przygotowała dla swoich rówieśników szereg ciekawych i przydatnych wydarzeń. Obok zajęć integracyjnych, teatralnych (wzmocnienie ciała i głosu), artystycznych (grafitti, czy tworzenie muzyki), sportowych (siatkówka, joga) w programie znajdą się warsztaty edukacyjne i rozwojowe (zarządzanie projektami, wymiana umiejętności, zarządzanie stresem). Najważniejszym punktem jest jednak hackathon projektów społecznych i debata finałowa z decydentami w obszarze młodzieży.
Hackathon to formuła znana w sektorze IT. Zespoły specjalistów z różnych dziedzin pracują wspólnie nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Hackathon projektów społecznych będzie dotyczył… haków na integrację, czyli innowacyjnych metod, projektów i struktur wspierających integrację młodych ludzi. Nie ma też lepszych specjalistów w dziedzinie młodzieży, niż… młodzież. Zespoły 3-6 osobowe będą miały do dyspozycji 8 godzin pracy z mentorami (w przerwach będzie joga, masaże i gry) aby wymyślić najlepsze sposoby na systemowe wspieranie integracji młodzieży. Co to znaczy?
Projekty, jakie zaproponują młodzieżowe zespoły powinny:
- zwiększać praktyczne możliwości integrowania się młodych ludzi w Rabce-Zdroju (celem jest budowanie rozumienia i akceptacji różnorodności i równości między ludźmi);
- zawierać metody/ struktury/ programy zwiększające poziom otwartości, tolerancji i akceptacji dla różnych postaw i tożsamości;
- opracować formy międzyszkolnej integracji, które będą/ mogą być realizowane jako regularne programy dla uczniów;
- promować różne możliwości edukacyjne, społeczne i integracyjne dla młodzieży.
Więcej informacji o wydarzeniu i jego zasadach przeczytacie w Regulaminie:
Wszystkie projekty zostaną zaprezentowane decydentom rabczańskim podczas debaty finałowej 30 maja o godz. 11:00 w Kinie Śnieżka. Tam jury wybierze najlepsze propozycje, które otrzymają nagrody. Wszystkie projekty będą jednak przedmiotem dyskusji i wspólnej burzy mózgów nad tym jak rozwijać politykę młodzieżową w tym obszarze.
Do 26 maja można zgłosić swój zespół! Nie czekajcie na ostatnią chwilę:
Uczestnicy hackathonu w ramach przygotowania wezmą udział w warsztatach zarządzania projektami dzień przed wydarzeniem, tj. 27 maja 2022! Do wyboru są godziny 16-18:00 lub 18-20:00.
Znajdziecie nas na:
Zapraszamy!
Barbara Moś