Jak i gdzie na 3 dni? O pierwszych podróżach praktycznie i z pomysłem

0
806

Podróże na studencką kieszeń mogą się wydawać nie lada wyzwaniem, ale jeszcze trudniej jest podróżować będąc niepełnoletnim_ą.

Jeśli nie miałe_aś nigdy okazji lecieć samolotem i nie znasz alternatyw, a zebranie grupy znajomych wydaje ci się niemożliwe, to ten tekst jest dla Ciebie. 

W pociągu. Fot. Oliwier Myrlak

Kiedy chodziłam jeszcze do liceum wyobrażałam sobie wyjazd kilkudniowy za granicę jako podróż wszechczasów. Wiele się w ciągu ostatnich kilku lat zmieniło, świat staje się z każdym rokiem coraz mniejszy. Nowe coraz tańsze linie lotnicze, rozbudowana sieć Flixbusów, czy świetne połączenia pociągów to tylko kilka z wielu możliwości. 

Swoją pierwszą podróż samolotem odbyłam w 2021 roku. Zawsze mnie to wcześniej przerażało, głównie ze względu na duże lotniska i przeprawy. Dla podobnych, jak ja zacznę od mniej onieśmielających możliwości. 

Planowanie pierwszych podróży 

Planowanie wyjazdu zacznij od grupy ludzi. Im więcej znajomych, tym taniej i bezpieczniej. Jeśli wiesz już kto byłby chętny, ale spodziewasz się, że skończy się na wielkich słowach i nic z tego nie wyjdzie, wykonaj pierwszy krok i przygotuj dobry plan podróży. Każdy ma w sobie trochę lenistwa… a jeśli jest to pierwszy wyjazd, to sceptyczne podejście co do jego finalizacji może wygrać z chęciami. 

Po określeniu dostępnych dla wszystkich ram czasowych zacznij przeszukiwać strony środków transportu. Ważne żeby nie przywiązywać się do dokładnych dat! Bardzo często ten sam rodzaj biletu dzień wcześniej lub później kosztuje pół mniej. Na pierwsze wyjazdy najbardziej polecam Flixbusy. Tam problem szukania odpowiedniej platformy, peronu itp. znika. Z Flixbusem za 60zł kupisz bilety z Krakowa np. do Pragi, za około 70 zł dojedziesz do Berlina, Lwowa lub Wiednia, za 80zł np. do Budapesztu. Najdłuższa z podanych tras wynosi nieco ponad 8 godzin, więc Flixbusem najlepiej podróżować nocą, żeby się wyspać (jeśli miejsce kimania Ci nie straszne) i mieć jeden pełny dzień na zwiedzanie. 

Szukaj połączeń autobusowych → FlixBus

Zakwaterowanie

Jeśli niskie ceny transportu już zachęciły znajomych, możesz poszukać jeszcze tańszego zakwaterowania! Tutaj właśnie sprawdza się kilka osób w ekipie. Hostele bywają dosyć tanie – w Budapeszcie czy Pradze przenocujesz za około 8 euro, jednak hostel nie zawsze jest opcją najwygodniejszą.

Dobrze sprawdza się wynajęcie Airbnb, gdzie jest możliwość gotowania, pokój jest prywatny i zazwyczaj z własną łazienką. Koszty dzielone na kilka osób wychodzą bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli wynajmujemy pokój z podwójnymi łóżkami. Jeśli nie przeszkadza ci spanie obok przyjaciół to wyśpisz się już średnio za 5 euro. Oczywiście, co miasto to inne pieniądze. Taka sama jakość pokoju w Berlinie będzie kosztować dwa razy tyle, co we Lwowie. Możliwość przygotowania jedzenia dodatkowo pozwala na oszczędność, jedzenie na mieście zazwyczaj pochłania większą część budżetu, niż jakiekolwiek atrakcje. 

Airbnb: wynajmy wakacyjne, chatki, domki na plaży, niezwykłe domy i atrakcje

Booking.com | Oficjalna strona | Najlepsze hotele, loty, samochody na wynajem i zakwaterowanie

Jak wypełnić czas?

Na sensownie i aktywnie spędzony czas wpływa wiele czynników. Dobrze jest unikać sytuacji, gdzie tracimy godziny na ,,może tam coś jest’’, ,,może tu zjemy coś dobrego’’,  ,,może to jest fajne miejsce, żeby poimprezować’’, ,,może to jest nasz autobus’’. Oprócz researchu podstawowych miejsc turystycznych warto zapytać na jakiejś grupce FB mieszkańców o ich ulubione spoty do spędzania wolnego czasu. Aby poznać vibe miasta fajnie jest połączyć charakterystyczne znane miejsca z wizją i poglądami żyjących tam ludzi. Lokalsi mogą wskazać nam najlepsze restauracje i imprezy, pomogą poznać kulturę, a do tego nie stracisz czasu, ani pieniędzy na rzeczy niewarte świeczki. Na wiele najważniejszych atrakcji kolejki bywają ogromne, a ceny nie mniejsze. Fajnie się zorientować, czy to co widać na Instagramie faktycznie się opłaca. 

Sporządź plan zwiedzania!

Jeśli chodzi o konkretne planowanie zwiedzania, po przygotowaniu listy obiektów przeanalizuj Google Maps. Sprawdź, które miejsca znajdują się w podobnych okolicach, aby nie marnować czasu na trasy tam i z powrotem. Komunikacja miejska bywa droga, zwłaszcza w Austrii lub Niemczech, wtedy istotna staje się lokalizacja hostelu/Airbnb. Warto jest zakupić bilet dzienny lub kilkudniowy na komunikację miejską. Większość dużych miast posiada różnego rodzaju wersje naszego „Jak dojadę”, ale Google Maps też daje radę z połączeniami tramwajowymi/metra i autobusów: czas przyjazdu się zgadza, a na mapie łatwo znajdziemy przystanki. Przed przyjazdem koniecznie pobierz mapę okolicy, aby móc korzystać z niej pomimo braku dostępu do internetu. Pamiętaj, że uczniom przysługuje spora zniżka nie tylko na transport, ale i na większość muzeów i atrakcji. 

Covid, a wyjazdy

Covidowe restrykcje zmieniają sporo pod względem podróży. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby zaszczepione. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić informacje na temat obostrzeń dla Polaków na stronie mObywatel, gdzie po pobraniu aplikacji mamy szybki dostęp do naszego dowodu osobistego, paszportu czy kodu szczepienia. 

Pobierz aplikację mObywatel (www.gov.pl)

Pozostałe tipy 

Jeśli tylko możesz, korzystaj z wcześniej wymienionej gotówki. Płatności kartą po przeliczeniu są często nieopłacalne. Nie polegaj w 100 procentach na swojej karcie, nie we wszystkich miastach tego typu płatności są najpopularniejsze. Jeśli tylko możesz, drukuj wszystkie bilety, nigdy nie wiadomo czy akurat nie padnie ci telefon. Gdy przeliczysz swoją minimalną ilość pieniędzy jakie musisz zabrać, zawsze dolicz około 1/3 tej kwoty jako zabezpieczenie na wszelkie ewentualności.

A może podróże z misją?

Bardziej zaangażowanym polecam poczytać na naszej stronie o programach wolontariatów długo i krótkoterminowych. Nic nie smakuje tak dobrze jak zwiedzanie świata za grosze, w fantastycznej atmosferze i w ramach przyjemnej pracy, która daje satysfakcję. Oczywiście nie zachęcam do traktowania wolontariatu jako turystyki! Bycie wolontariuszem pozwala jednak na głebokie poznanie ludzi, kultury i miejsc, do których się wyjeżdża np. w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Poza tymi oczywistymi benefitami pracujesz na swój networking z ludźmi poznanymi na programach. Siatka znajomych w różnych częściach świata pomaga w przyszłych podróżach. Jeśli lubisz takie układy, już nie musisz przejmować się kosztami noclegu. Ty przenocujesz kogoś, gdy odwiedzi Polskę, a ktoś Ciebie – gdziekolwiek, gdzie będziesz zmierzać. 

Ada Gil

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj