Pracownia Młodych na Kozłówce – mocny start

0
699

14 lutego otworzyła się nowa Pracownia Młodych w Krakowie (mogliście o tym przeczytać już w poprzednim artykule:

Od początku jej funkcjonowania została odwiedzona już ponad 300 razy. Czy możemy już mówić o sukcesie?

Pracownia stała się domem dla różnego rodzaju inicjatyw młodzieżowych, od projektów w ramach programu Młodzież Działa Lokalnie, przez spotkania grup pracujących nad swoimi długodystansowymi zadaniami, po grupy artystycznych działaczy, zapraszających do udziału w warsztatach.

Tygodniowy program zazwyczaj jest wcześniej określany i informują o nim posty na Facebooku:

Odwiedź Pracownię Młodych i przekonaj się sam_a czy ta przestrzeń jest dla Ciebie!

Wnętrze Pracowni Młodych na Kozłówce w Krakowie, fot. Ada Gil

Pracownia rozkręciła się stosunkowo szybko. Z początku młodzież zaglądała tam niepewnie, ale szybko każdy odnalazł w niej swój kąt. Ulubioną formą rozrywki jest oczywiście PS4, młodzi korzystają chętnie również z planszówek i cymbergaja. Serca wszystkich bez wyjątku skrada jednak ekspres z pyszną kawą. Na tym etapie zdecydowanie można mówić o sukcesie. Pracownia jest często i tłumnie odwiedzana, a osoby, które przyszły raz – wracają regularnie.

Na ten moment Na Kozłówce prowadzone są dwa projekty w ramach Młodzież Działa Lokalnie, jeden wspierający osoby z Ukrainy (każdy czwartek) oraz jeden dotyczący tego jak się uczyć. Informacje na ten temat znajdziecie na ich Facebookowym fanpage’u. W Pracowni prowadzone były warsztaty teatralne, warsztaty fotografii studyjnej, a wciąż można tam podglądać proces tworzenia filmu metodą poklatkową. Oddzielna sala konferencyjna/podcastownia wykorzystywana jest często przez uczniów do przygotowywania projektów szkolnych, czy przez redaktorów pism młodzieżowych (np. Młody Kraków Czytajże).

Program Pracowni przygotowywany jest regularnie, standardem są planszówkowe środy i artystyczne czwartki prowadzone przez moderatorów. Pomiędzy nimi pojawiają się inicjatywy zewnętrzne, na przykład wyżej wspomniane warsztaty prowadzone przez młodzież dla młodzieży.

Pracownia stała się szczególnie popularna wśród bardzo młodych osób, ale dostosowana jest do potrzeb osób w wieku 13-26 lat. Służy rozrywce, nauce, a nawet pracy.

Dziś szczególnie do odwiedzin zachęceni są obywatele Ukrainy. Pracownia jest otwarta na wszystkich, pomaga w integracji, wymianie kulturowej, wzajemnej nauce języka. Moderatorzy bez problemu dogadają się po angielsku, a w trudniejszych przypadkach służyć pomocą mogą wolontariusze z pochodzeniem Ukraińskim. Poza tym żyjemy w XXI wieku, Google Translator nie jest nikomu obcy, a jego możliwości burzą wszystkie bariery.

Serdecznie zapraszamy!

Ada Gil

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj