Chcesz pomóc? Nie daj się wkręcić!

0
490

Mija kolejny tydzień wojny w Ukrainie. Uciekający przed nią ludzie spotykają w Polsce ogromne pokłady dobroci i pomocy. Ale to nie jedyne reakcje… 

Niestety zdarzają się też podłości, zbiórki trafiające w niepowołane ręce i inne oszustwa.

Jak pomagać, by nie wpaść w sidła oszustów?

Tunel do dworca autobusowego w Krakowie, fot. Oliwier Myrlak

Wojna w Ukrainie. Temat, który w ostatnich tygodniach nie schodzi z pierwszych nagłówków gazet, głównych wydań wiadomości, naszych ust i myśli. Jest to problem, który dotyczy Polaków bezpośrednio. Jako państwo graniczące z Ukrainą staliśmy się pierwszą linią pomocy nie tylko napływającym uchodźcom, ale także tym, którzy zostali w swoim kraju. 

Już w pierwszych dniach od wybuchu wojny znalazło się mnóstwo ludzi gotowych do udzielania pomocy. Powstało wiele oddolnych inicjatyw, zbiórek. Ludzie na własną rękę zaczęli organizować transport dla Ukraińców chcących opuścić swój kraj wożąc ich prywatnymi samochodami. Udostępniono wiele miejsc noclegowych, a ludzie przyjmują uciekinierów pod swój dach. 

Niestety wraz z pojawianiem się kolejnych inicjatyw wypływających z dobroci serca i chęci pomocy wprost proporcjonalnie przybywa ludzi, którzy chcą wykorzystać obecną sytuację i przekuć ją na własny zysk. Dlatego chcąc wpłacić pieniądze lub przekazując dary należy być ostrożnym, by nasze starania rzeczywiście przyczyniły się faktycznej pomocy potrzebującym, a nie trafiły w niepożądane ręce. 

Przed przelaniem funduszy na pierwsze lepsze konto wyświetlające się na Facebooku opatrzone zdjęciem ukraińskiej flagi, warto poświęcić kilka minut i sprawdzić, kto taką zbiórkę organizuje. Skąd mieć pewność, że nasze pieniądze, przekazane ubrania, produkty żywnościowe itp. zostaną dostarczone tym, którzy naprawdę ich potrzebują? 

Bez wątpienia bezpiecznym rozwiązaniem jest udzielanie się w tych miejscach i organizacjach, z którymi już wcześniej mieliśmy styczność, przekonaliśmy się o ich rzetelności. Kolejnym wyjściem jest pomaganie za pośrednictwem dużych, działających od lat stowarzyszeń, fundacji takich jak: Czerwony Krzyż, Szlachetna Paczka, Caritas itp.

Szukając wiarygodnych i rzetelnych informacji, pierwszymi źródłami do których będziemy sięgać powinny być oficjalne strony rządowe. Są to miejsca, w których mamy pewność, że nie natkniemy się na żadne fake newsy bądź nie zostaniemy ofiarami różnego rodzaju oszustw. Po rozpoczęciu wojny na stronie rządu pojawiają się cały czas aktualne informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie oraz co my, jako obywatele Polski możemy zrobić, aby pomóc. Poniżej zamieszczamy link do takiej strony:

Oprócz tego warto się rozejrzeć w swojej własnej okolicy. Niemal każdy urząd gminy, czy miasta na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące możliwości pomocy. Może to być wolontariat, informacje o organizowanym transporcie czy np. o różnych zbiórkach. Poniżej zamieszczamy link do oficjalnej strony internetowej urzędu wojewódzkiego w Krakowie:

Co więcej, zapraszamy Cię na grupę na Facebooku – Pomoc Ukrainie, na której członkowie informują o kolejnych akcjach pomocowych, w które możesz się zaangażować, a także zgłaszają potrzeby napływających Ukraińców. Zamieszczane są tam ogłoszenia odnośnie konkretnych rzeczy, które w danym momencie są niezbędne, pracy dla uchodźców, możliwości edukacji i zajęć dla dzieci i wiele innych.

Pomagajmy bezpiecznie!

Rozi Brzegowska 

Gabrysia Rutkowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj