Czy Tinder może pomóc w nauce języków obcych?
Jak wybrać język obcy, który się przyda w przyszłości?
Od czego zacząć naukę i co w niej pomaga?
Zapraszam do zapoznania się z poradami wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności, która posługuje się kilkoma językami.
Czy znajomość angielskiego na międzynarodowym rynku pracy może być już niewystarczająca? Chiński jest najbardziej powszechnym językiem świata, posługuje się nim prawie 1,2 mld ludzi. Na drugim miejscu znajduje się hiszpański – 399 mln, a na trzecim angielski – 335 mln. Ten układ wciąż się zmienia, ale możemy zauważyć pewne tendencje. Z roku na rok coraz więcej ludzi na świecie posługuje się językiem hiszpańskim – ze względów demograficznych, ale też przez rosnącą popularność tego języka. Chiński świat również się powiększa, a siła gospodarcza tego kraju zmusza nas, by się z nim liczyć. Jeśli chcesz zwiększyć swoje możliwości pracy, czy komunikacji z innymi osobami warto rozważyć właśnie te języki.
Zanim się zdecydujesz na naukę języka obcego, zacznij od postawienia sobie celu. Co planujesz osiągnąć przez naukę nowego języka? Chcesz się przeprowadzić za granicę? Zrobić praktyki lub odbyć wolontariat? Chcesz łatwiej poznawać ludzi, czy może szukasz pracy, gdzie język obcy będzie wymagany? Jasny cel pozwoli Ci osiągnąć systematyczność i podnieść motywację. Jeśli wyznaczysz sobie termin w którym chcesz osiągnąć pewien poziom języka, z łatwością wpiszesz sobie w grafik czas przeznaczony dokładnie na jego naukę. Działając systematycznie, zgodnie z planem i świadomością celu, ograniczysz ryzyko szybkiej demotywacji.
Na początek masz dwie możliwości. Możesz działać na własną rękę lub sięgnąć po pomoc. Jeśli twój program studiów nie zakłada nauki języka obcego, nie oznacza to, że na pewno nie masz takiej możliwości. Jeśli sprawdzisz harmonogram zajęć konkretnych instytutów, możesz znaleźć dokładne godziny dyżurów oraz prowadzących dla poszczególnych języków. Często jeden mail z prośbą o uczestnictwo w lektoratach wystarczy aby móc korzystać z kursu, który normalnie kosztuje sporo pieniędzy. Jeśli działasz samodzielnie, świetną opcją jest popularna aplikacja na telefon Duolingo, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez podstawy, regularnie przypomina o wykonywaniu zadań i motywuje przez serię powiadomień. Znana z podejścia passive-aggressive bywa jednak bardzo efektywna.
Jeśli chcesz uczyć się większej liczby języków, zwracaj uwagę na to, jak myślisz w trakcie nauki. Staraj się oddzielić język macierzysty od tego, którego się uczysz. Łatwiej będzie Ci korzystać w praktyce z języka, gdy nie będziesz tłumaczyć fraz i zdań, a nauczysz się je rozumieć w danym języku. Pomocne w tym przypadku są fiszki, na których zamiast na przykład polskich tłumaczeń, znajdują się od razu obrazki, przedstawiające dane zagadnienie.
Duolingo jest świetnym motywatorem do codziennej pracy. Jeśli jednak jesteś typem osoby, nad którą ktoś musi ,,wisieć”, warto zasięgnąć po inne środki codziennej motywacji – innych ludzi. Istnieje mnóstwo aplikacji do komunikacji, są specjalne fora przeznaczone jedynie do nauki języka. Ciekawiej jest jednak otworzyć się po prostu na rozmowę z rówieśnikiem i realnie poznawać kogoś przez rozmowę w obcym języku. Wtedy autentycznie motywuje Cię chęć poznania.
Zaskakująco często polecaną opcją do nauki języków jest… Tinder! Aplikacja ta łączy native speakerów z osobami, które chcą się nauczyć języka. W ten sposób poznając osobę, zyskujesz darmowy kurs językowy. Dlaczego jest to tak efektywne? W normalnej konwersacji używasz słów, które na początku faktycznie będą niezbędne. Tym samym szybciej nauczysz się prowadzić podstawową rozmowę, będziesz wykorzystywać popularne zwroty lub slang, A ten jest bezcenny w poznawaniu ludzi. Sam fakt wyszukiwania, sprawdzania, tłumaczenia słownictwa/zdania, które chcesz przekazać, sprawi, że szybciej zapiszesz je w pamięci trwałej.
Dobrze jest też otoczyć się językiem. Nie bez powodu najszybciej uczą się osoby wyjeżdżające za granicę. Jeśli widzisz, słyszysz dane słowa kilkanaście razy dziennie, na pewno zostaną one w twojej głowie na dłużej. Jeśli nie masz możliwości wyjazdu, skomponuj odpowiednią playlistę na Spotify, zaglądaj w tłumaczenia tekstów utworów, które wyjątkowo wpadną Ci w ucho. Oglądaj wiadomości z kraju, którego języka próbujesz się nauczyć, a przede wszystkim, korzystaj z daru XXI wieku jakim jest Netflix.
Oto parę sztuczek uczenia się przez Netflix. Jeśli wiesz, że będziesz używać języka głównie pisanego, stawiaj na oryginalny dźwięk i napisy w języku obcym. Jeśli chcesz szybko nauczyć się rozmawiać, ustaw dźwięk na język, którego się uczysz. Na odpowiednim poziomie zrozumienia możesz przerzucić się w całości na język obcy. Pamiętaj jednak, że warto zachować napisy – widząc i słysząc jednocześnie, zapamiętasz lepiej. Dobrym pomysłem jest oglądanie seriali rozrywkowych, na przykład sitcomów. Znane są one z tak zwanych catchphrases, które łączone ze szczególną gestykulacją szybko zapadają w pamięć.
Porady te pochodzą ze sprawdzonego źródła. Lizzie – wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności, która obecnie stacjonuje w Rabce Zdrój, zdradziła nam jej sposoby na naukę języków. Posługuje się płynnie językiem angielskim, hiszpańskim, francuskim, zna też język niemiecki w stopniu komunikatywnym i uczy się rumuńskiego. Podkreśliła, że bardzo pomogła jej wczesna nauka języków. Od małego znała już dwa języki. Mocno zaznaczyła rolę szkoły, która zachęcała uczniów do nauki dobrą ofertą.
Pierwszym językiem, który wybrała sama był hiszpański. W nauce i osiągnięciu celu pomógł jej fakt, że po prostu język bardzo jej się podobał, przez to zawsze czuła się zmotywowana do nauki. Gdy po zakończeniu szkoły musiała nauczyć się systematyczności w nauce, bardzo pomogła jej aplikacja Duolingo. Teraz, gdy jej poziom przekracza już możliwości apki, stara się rozmawiać po hiszpańsku jak najczęściej i oglądać seriale na Netflixie. Przede wszystkim nauczyła się ,,myśleć po hiszpańsku”. Chociaż w rozmowach z przyjaciółmi stara się używać angielskiego – tak wszystkim jest najłatwiej – często próbuje swoich sił w innych językach. Trenuje pamięć, poznaje nowych ludzi, szuka możliwości rozmowy.
Żeby zastosować podobne podejście, mocno zachęcam do skorzystania z możliwości Unijnych dla młodzieży. Wymiany młodzieżowe, wolontariat, zagraniczne staże, czy Discover EU dla 18-latków to świetne okazje do rozwoju, nauki, poszerzania horyzontów. Możliwości jest wiele, trzeba po prostu zacząć.
Ada Gil