W Kościelisku dają radę

0
479

Młodzieżowe Rady Gminy mają służyć jako obywatelskie wsparcie dla procesu legislacyjnego, dbać o interesy młodych i podejmować własne inicjatywy.

Przykładem ostatniego może być działalność Młodzieżowej Rady Gminy Kościelisko – jej członkowie przyczynili się do odrestaurowania przystanku!

Rada Kościeliska działa prężnie, wpływając na decyzje urzędników na przykład w kwestii ekologii.

Jej działania są dowodem na lokalną sprawczość młodych ludzi – również ty możesz wpływać na życie w swojej gminie!

Odmalowany przystanek. Fot. Łukasz Kołodziej.

Zdarzyło się Wam zwrócić uwagę na zniszczony przystanek autobusowy? Mnie nie raz, ale – przyznaję bez bicia – tylko raz przemknęło mi przez myśl, żeby coś z tym zrobić, a do konkretów nie przeszedłem nigdy. Młodzieżowa Rada Gminy Kościelisko dowodzi, że by zmienić coś na lepsze, naprawdę wystarczy chcieć.  

Na swojej stronie na Facebooku informują: „zajmujemy się tworzeniem idei młodych ludzi mających wpływ na swoje otoczenie i społeczeństwo. Rozwiązujemy problemy typowe dla społeczności gminnej. Integrujemy i konsultujemy się z różnymi organizacjami samorządowymi”. Rada odgrywa rolę konsultacyjną, doradczą, od niedawna także inicjatorską. „My bardziej skupiamy się na roli inicjatorskiej” – mówi Łukasz Kołodziej, przewodniczący MRGK – “Wolimy pracę projektową niż tworzenie dokumentów”. Przekonuje, że funkcjonowanie rady nie ogranicza się do posiedzeń czy przyjmowania uchwał. Wylicza inicjatywy takie jak poradnik „Jak się uczyć”, czy  panel dyskusyjny dla samorządów ze wszystkich szkół gminy Kościelisko (w ramach panelu członkowie rady promowali między innymi ideę samorządności wśród młodzieży). Obecnie rada bierze udział w projekcie „Strefa Wpływu” Stowarzyszenia Europe4Youth. Celem projektu jest stworzenie strategii polityki młodzieżowej. 

Strategia to jedno, spontaniczne działanie – drugie. Łukasz Kołodziej nie kryje zadowolenia z działań jak odmalowanie pełnego bazgrołów przystanku autobusowego. “Złożyliśmy pismo, w którym wyraziliśmy troskę o wspólną przestrzeń oraz zadeklarowaliśmy chęć zniwelowania szkód w ramach inicjatywy obywatelskiej” – mówi. “Ktoś widzi problem, dzieli się nim na forum, rozmawiamy o tym, co możemy zrobić i podejmujemy działania. Najpierw od strony formalnej, a potem ruszamy. W tym wypadku gmina zakupiła farby, pędzle i ruszyliśmy do roboty”. Inna sprawa: szkolne obiady podawane w jednorazowych opakowaniach. Rada wystosowała list otwarty do wójta gminy Kościelisko i przewodniczącego rady gminy z prośbą o wprowadzenie bardziej ekologicznych rozwiązań. Efekt? – od nowego roku szkolnego plastikowe opakowania zniknęły ze szkolnych stołówek. 

Choć pierwsza młodzieżowa rada powstała w Polsce w roku 1990, idea polityki młodzieżowej to dla wielu wciąż temat traktowany po macoszemu. Młodzieżowa Rada Gminy Kościelisko funkcjonuje od ośmiu lat. Jej obecny przewodniczący, Łukasz Kołodziej, zasiada w niej od początku trzeciej kadencji, która rozpoczęła się w 2019 roku. Przyznaje, że spotykał się z drwinami: „No tak, idźcie sprzątać śmieci w lesie – mówiono i szliśmy do tego lasu sprzątać – udowodnić, że nasze istnienie ma sens” – wspomina. Niedawno w imieniu rady podpisał porozumienie o współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Rabce-Zdrój. Mówi o tym nie kryjąc entuzjazmu, bo jak podkreśla: „Wychodzimy z założenia, że współpracując, możemy stworzyć lepszy projekt od takiego, nad którym pracowalibyśmy sami. Bardzo niewiele potrzeba, żeby stworzyć  fajny projekt. Wystarczy pomysł i chęć”.

Maciej Wacławik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj