Lockdown, izolacja, nieefektywna i męcząca nauka zdalna, utrudnienia w budowaniu relacji, niepewna przyszłość – to tylko niektóre czynniki wpływające na zdrowie psychiczne młodych ludzi w ostatnich czasach. W jaki sposób radzić sobie ze wzrastającym niepokojem czy atakami paniki? Jak wspierać inkluzywność, a jednocześnie stworzyć bezpieczne warunki dla wszystkich uczestników podczas projektów młodzieżowych? Jak sprawić, żeby osoby w spektrum autyzmu, ADHD czy z osobowością borderline mogły czuć się komfortowo, a dynamika grupy była prawidłowa?
Na te pytanie starali się odpowiedzieć youth workerzy podczas dwóch szkoleń “Compos Mentis – inclusion and mental health in youth projects” w sierpniu i wrześniu 2021. Neuroróżnorodność była jednym z pojęć często występujących podczas dyskusji na szkoleniach. W mediach pojęcie to zaczęło się pojawiać pod koniec lat 90tych, najpierw w pracy dyplomowej australijskiej socjolożki Judy Singer, a potem w artykułach amerykańskiego dziennikarza Harveya Blume, następnie rozwinięte w książce Steve Silberman “Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności”. Zakłada akceptację różnorodności perspektyw poznawczych, a przeciwstawia się stygmatyzacji i patologizacji różnorodności zachowań w strefach takich jak towarzyskość, uczenie się, uwaga, nastrój oraz wielu innych funkcji umysłowych.
Odmienność poznawcza nie wiąże się z deficytem, natomiast może przyczynić się do wielu niekonwencjonalnych, odważnych i kreatywnych rozwiązań, co udowodnili Greta Thunberg czy Elon Musk zdiagnozowani oraz identyfikujący się publicznie jako osoby z zespołem Aspergera (od 2013 roku Zespół Aspergera jest uznawany za część spektrum autyzmu, ASD). Greta bardzo pozytywnie wypowiada się o zdiagnozowaniu, gdyż według niej pomogło jej zrozumieć i zaakceptować pewne wzorce zachowań oraz nauczyć się je wykorzystywać jako przewagę a nie przeszkodę. W 2019 na swoim Instagramie napisała: “I have Asperger’s syndrome and that means I’m sometimes a bit different from the norm. And — given the right circumstances — being different is a superpower.”. Założyciel Tesli i Space X podczas programu Saturday Night Live po stwierdzeniu, że jest pewnie pierwszym prowadzącym z zespołem Aspergera, w sposób żartobliwy tłumaczył swoje zachowanie: „Look, I know I sometimes say or post strange things, but that’s just how my brain works. To anyone who’s been offended, I just want to say, I reinvented electric cars, and I’m sending people to Mars in a rocket ship. Did you think I was also going to be a chill, normal dude?” .
Przemyślenia na szkoleniach Compos Mentis skupiały się na akceptacji i zrozumieniu neuroróżnorodności, dbaniu o zdrowie psychiczne oraz różnych formach radzenia sobie z wyzwaniami pandemicznej rzeczywistości. W trakcie procesu Design Thinking powstało kilka narzędzi edukacyjnych, w tym dwa związane z dynamiką w grupie, zarządzaniem kryzysem i stresem, radzeniem sobie z porażką oraz ćwiczeniem adaptowalności. Scenariusze Baffling Twist oraz Doom Express, możecie ściągnąć z padletu Compos Mentis oraz zobaczyć krótkie video przedstawiające kulisy ich powstawania oraz porady jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Na szczęście self-care staje się coraz bardziej popularny, a jego przejawy są tak zróżnicowane, jak potrzeby każdego z nas. A jaka jest wasza ulubiona forma dbania o siebie?
Na padlecie znajdziecie nie tylko scenariusze, ale i wiele materiałów dotyczących zdrowia psychicznego, Design Thinking, Gordon Model, Group Dynamic, Forum Theater, eduLarpa, NVC, storytellingu etc.
Video Compos Mentis: