Inicjatywa odpowiada na problemy czasów współczesnych – ekologię, brak edukacji w zakresie gospodarowania odpadami, promując przy tym lokalny aktywizm i integrację społeczeństwa.
Projekt społeczny „Dajmy kosza śmieciom”, w szczególności odpowiada na rosnący problem zaśmiecania przestrzeni miejskiej oraz terenów zielonych w Krakowie. Niestety mieszkanki oraz mieszkańcy nie wykazują zainteresowania wspólną przestrzenią. Co więcej, widać, że dominuje bardzo niski poziom wiedzy o segregacji odpadów i postępowania ze śmieciami wielkogabarytowymi i nietypowymi. Zasmuca również zwiększająca się ilość pozostawionych śmieci na zielonych obszarach o szczególnych walorach przyrodniczych. Dlatego powstały:
1. Mapa osiedlowych altan śmieciowych na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, a dokładnie na obszarze Parku Kulturowego Nowa Huta oraz zdjęcia 10 z nich.
2. Plakat promujący projekt, który został rozwieszony na terenie Krakowa, a w szczególności Nowej Huty.
3. Cykl zdjęć z zaśmieceniem terenu użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie w formie „przed” i „po” usunięciu z nich śmieci.
4. Artykuły informacyjne dotyczące utylizacji śmieci.
Zofia to lokalna aktywistka, która poprzez fotografię opowiada o różnych zjawiskach społecznych. Swój unikalny pomysł stworzenia „instrukcji obsługi” odpadów oraz ułatwienia ekologicznych procesów i pożytkowania udostępnia na stronie projektu:
Mapa altan śmieciowych – ma dostarczyć informacji gdzie i kiedy warto udać się w poszukiwaniu darmowych mebli z drugiej ręki. Pojawiło się promowanie odsprzedaży czy wystawianie do odbioru „za darmo” rzeczy, których dłużej nie potrzebujemy oraz sposoby jak zrobić to łatwo i lokalnie.