Naszym celem było pokazanie, że wiek to tylko liczba, a panujące stereotypy dotyczące osób starszych i młodzieży, często mijają się z prawdą. Ludzie starsi mimo wejścia w nową dla nich przestrzeń, jaką jest działanie mediów na tak szeroką skale (internet, który nas pochłania i otacza) – radzą sobie na tej płaszczyźnie całkiem nieźle. Podobnie młodzież, pomimo stereotypu, że trzymają nos tylko w telefonach, jest pełna pasji i ciekawości również poza wirtualną rzeczywistością.
W naszych działaniach chcieliśmy, żeby zarówno osoby starsze jak i młodzież spojrzały na drugą stronę przez nieco inny pryzmat – ,,starszy” nie jest jednoznaczny ze słowem nudny, jak i nastolatek nie siedzi tylko w płaszczyźnie internetowej.
Na początku zrealizowaliśmy ankietę, w której grupa około 105 osób odpowiedziała na 4 pytania (wyniki na grafikach poniżej). W wypełnieniu ankiety brali udział między innymi uczniowie 42 Liceum imienia Adama Mickiewicza w Krakowie (do której uczęśczamy) oraz 67 Szkoły Podstawowej imienia Władysława Łokietka w Krakowie.
Odpowiedzi osób, dla których stworzyliśmy inicjatywę pomogły nam wybrać tematy podcastów. Co ciekawe, ponad 50% ankietowanych nie chciałoby rozmawiać z osobami 60+ na temat ich poglądów, 35% z nich uważa, iż według osób 60+ młodzież jest uzależniona od technologii, a 25%, że młodzi są rozpieszczeni.
Czy naprawdę tak jest? Postanowiliśmy sprawdzić zapraszając do naszych podcastów pary składające się z przedstwaiciela straszego pokolenia i młodzieży.
Zapraszamy do ich krótkiego podsumowania!
Podcast #1
KLIMAT- walka nas wszystkich?
Bohaterki podcastu – Marianna Nietresta i Gabriela Zatoń, odpowiadają na pytania dotyczące stereotypu mówiącego, że osoby starsze nie przejmują się zmianami klimatycznymi.
Podcast #2
POSTĘP TECHNOLOGICZNY, czy już wszyscy jesteśmy uzależnieni?
Z rozmowy dowiadujemy się jak technologię widzi starsze pokolenie, jakiego sprzętu używają osoby 60+ i nastolatkowie. Jak duży wpływ ma ona na nas podczas zamknięcia w domach? Jak pomóc starszym, by ogarniali internet? Pan Stanisław Jamróz opowie jak on widzi uzależnienie od sprzętu elektronicznego, a Damian Nowak, czy obecna sytuacja może spowalniać rozwój technologiczny.
Podcast #3
PO CO SIĘ UCZYĆ?
Czy nauka była bardziej rozwijająca? Czy przedmioty nauczane w szkole były te same? A może metoda 3Z jest znana także starszemu pokoleniu? Dr hab. inż. Jan Duda – wykładowca Politechniki Krakowskiej i Hanna Serafin spotkali się w rozmowie o stereotypach międzypokoleniowych dotyczących edukacji.
Podcast #4
TOLERANCJA – żyjmy tak, aby każdy był szczęśliwy…
O subkulturach, punkach, kibicach, większych społecznościach takich jak LGBT. O tym, dlaczego jeden z naszych gości unika stwierdzenia ,,za moich czasów”. A przede wszystkim o tym, dlaczego warto, żebyśmy wszyscy się tolerowali rozmawiali – Pani Jolanta Koźmińska i Maciej Więckowski.
Podcast #5
JAK DECYZJE WPŁYWAJĄ NA ŻYCIE – czy młodzież żyje tylko chwilą?
Danuta Stasińska i Szymon Wysokiński poruszyli temat wyborów w naszym życiu. Czy starsi wywierają nacisk na nasze wybory? Czy starsze pokolenie popiera spontaniczne wypady?
I o tym, jak decyzje podejmowane w młodości wpływają na dorosłość.
Zapraszamy do wysłuchania podcastów i na nasze media społecznościowe!
autorzy inicjatywy:
Anna Jamróz
Agnieszka Szałapak
Alicja Mazurkiewicz
Krzysztof Mazurkiewicz
Emilia Matłok
Bartłomiej Wesołowski