Cyfroza – wpływ technologii na ludzką psychikę

0
890

W związku z rozwijającą się technologią coraz większa część życia przenosi się do internetu. Niesie to za sobą wiele konsekwencji takich jak np. postępująca izolacja (nie da się w pełni zaspokoić potrzeb społecznych używając tylko internetu), która z kolei pociąga za sobą ryzyko rozwoju chorób psychicznych takich jak np. depresja. Sporym problemem jest także zanik umiejętności nawiązywania zdrowych relacji wśród młodzieży – nie da się nauczyć pracy z ludźmi nie pracując z ludźmi.

Uważamy, że edukacja i praca u podstaw są najlepszym sposobem kształtowania rzeczywistości, w której chcielibyśmy żyć, dlatego chcieliśmy dołożyć swoją cegiełkę i podjęliśmy projekt. Skupiliśmy się na rozmowach o tych problemach i wspólnym zastanawianiu się nad rozwiązaniami.

Projekt mieści się w obszarze naszych zainteresowań, szczególnie jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Dlatego mamy nadzieję, że udało się przekazać trochę wiedzy odbiorcom.

Dużym osiągnięciem było dla nas postawienie strony, którą sami zaprogramowaliśmy i na którą wrzucaliśmy informacje związane z projektem.

Dodatkowo wzięliśmy aktywny udział w webinarze na temat cyberbezpieczeństwa organizowanym przez Pracownię Młodych na Zachodniej.

Żeby odpowiednio zacząć, stworzyliśmy ankietę dla naszych kolegów. Chcieliśmy w badaniu sprawdzić jakie są oczekiwania odbiorców i co najbardziej ich zainteresuje. Wyniki okazały się dość ciekawe:

  • 3/4 ankietowanych to przedstawiciele płci męskiej
  • prawie wszyscy ankietowani byli w wieku 14-22 lata, czyli w takim, jakim określiliśmy naszą grupę docelową
  • ponad połowa ankietowanych uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej, ćwierć studiuje
  • zainteresowanie tematami rozłożyło się prawie po równo pomiędzy tematami: „internetowa alienacja” a „nie daj się oszukać w sieci”
  • ankietowani wybrali jako środek przekazu filmik lub luźną rozmowę, natomiast Facebook/email jako sposób komunikacji z nami
  • platformą, na której miałby być przeprowadzone spotkania został Discord

Udało nam się nagrać podcast, co nie było dla nas łatwe bo jeden z nas nie mieszka w Krakowie i pandemia utrudniała komunikację, W podcaście opowiedzieliśmy o naszym projekcie i jego głównym temacie – czym jest alienacja.

Realizowaliśmy dwa konkursy, jednak pierwszy – z powodu niewystarczającej liczby uczestników, finalnie został anulowany. W pytaniu konkursowym uczestnicy odpowiadali na pytania:

  • Jak (nie) dałem się oszukać w sieci/internecie
  • Jak wyszedłem/pomogłem komuś wyjść z uzależnienia od social mediów

O&M

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj