Pokochaj Kraków i okolice

0
697

Czyli jak autorskimi opowiadaniami szerzyć lokalny patriotyzm i ciekawość odkrywania swojej okolicy

Kraków to przepiękne i pełne tajemnic miasto z licznymi obiektami architektury monumentalnej, starymi kamieniczkami i wieloma dziełami sztuki. Podwawelski gród widziano już podobno tysiąc lat temu. Od wieków Kraków był ośrodkiem zainteresowania wybitnych uczonych i artystów, a w średniowieczu tętnił życiem stolicy wielkiego królestwa, ośrodka nauk i sztuk. Wielu z nas mieszkając w tym pięknym mieście tak naprawdę niewiele o nim wie. Znamy tylko część legend i to tylko tych podstawowych, patrzymy na wiele zabytków nie znając ich historii i nie zdając sobie sprawy z faktu, że Kraków kryje również wiele mrocznych sekretów. Dodatkowo okolice Małopolski kryją w sobie wiele wartych zobaczenia miejsc owianych tajemnicami i różnymi legendami, których również większość z nas nie zna.

Dlatego Kacper postanowił przybliżyć historię miasta w swoich opowiadaniach. Zostały one napisane w sposób skierowany do młodzieży, ale wielu dorosłych również zainteresowały. Dodatkowo umożliwiają one podążanie śladem bohaterów i odwiedzanie miejsc opisanych w przygodach Hektora i Heleny.

„Prowadzenie blogu bardzo dużo mi dało. Po pierwsze zdobyłem wiarę w siebie i przekonałem się, że całkiem nieźle piszę :). Po drugie, wiem, że pisanie to coś, co chcę robić dalej i marzę teraz o wydaniu książki o „Tajemniczych przygodach Heleny i Hektora”. Po trzecie dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o swoich nauczycielach, o których nie miałem pojęcia np. Pani z fizyki, zdobyła Odznakę Przyjaciela Krakowa, a Pani z biologii pracowała przy zbiorze Sapiehów w Pieskowej Skale. Poznałem wielu ciekawych ludzi min. kustosza Pieskowej Skały i jego żonę. Wiele osób mnie motywowało ( niektórzy nawet prosili o to, żebym wrócił do historii Pana Wiktora, więc wróciłem i zakończyłem jego losy happy – endem.”

„Moja szkoła – Szkoła Podstawowa nr 113 im. Leopolda Węgrzynowicza w Krakowie, bardzo wspierała mnie w działaniach, zamieściła też link do bloga na swojej stronie internetowej.”

„Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Blog opisuje ciekawe i tajemnicze miejsca Krakowa i okolic, poprzez wymyślone przygody dwóch przyjaciół Heleny i Hektora, różne ciekawostki oraz wyzwania.

Na blogu pojawiło się 18-ście wpisów, które opowiadają historie między innymi o:

 • krakowskim alchemiku Mikołaju Sędziwoju
 • pałacu Wielopolskich i Czarnej Damie
 • Zakrzówk
 • wieży ratuszowej na krakowskim rynku
 • Pieskowej Skale
 • Piwnicznej Zdroju
 • zamku w Bobolicach
 • jamie krakowskiego smoka
 • ulicy Brackiej
 • placu Szczepańskim
 • odpowiedzialności za zwierzęta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj