Rabka-Zdrój otwiera się na Młodych

0
435

Miasto dzieci świata, kojarzone paradoksalnie głównie z troszkę starszą ,,młodzieżą’’ która tłumnie odwiedza okoliczne sanatoria, to miasteczko, w którym młodzież – ta właściwa – przez wiele lat była najmniej zauważaną grupą. Wszystko zmierza jednak w nowym kierunku, bowiem sami zainteresowani biorą sprawy w swoje ręce. 28 września, podczas sesji miejskiej, odbyła się dyskusja z burmistrzem na temat stworzenia długo wyczekiwanego centrum młodzieżowego.

Centrum młodzieżowe w Rabce to pomysł, który przewijał się w głowach mieszkańców przez kilka ostatnich lat. Pierwsze oficjalne wzmianki o potrzebie stworzenia takiej przestrzeni pojawiły się już wraz z ponownym uruchomieniem Młodzieżowej Rady Miejskiej Rabki-Zdrój za kadencji Natalii Mrożek. Nie stało się to jednak z dnia na dzień. Zanim potrzeba została nazwana ,,centrum’’, młodzi Rabczanie po prostu poszukiwali swojej niezależnej przestrzeni do tworzenia wydarzeń, do spędzania wolnego czasu, do nauki, do zabawy i integracji. Często bezskutecznie i na własną rękę. Dzięki działalności Młodzieżowej Rady wreszcie udało się przekształcić wizje w konkretny cel.

W maju tego roku, podczas Rabczańskiego Festiwalu Młodzieżowego, młodzi spotkali się z decydentami na debacie warsztatowej. Był to pierwszy i milowy krok w kierunku utworzenia centrum. Podczas debaty, zaproszeni goście (w tym burmistrz Leszek Świder) i mieszkańcy, podzieleni zostali na grupy, otrzymali listy pytań, na które musieli udzielić konkretnych odpowiedzi. Pytania miały rozjaśnić to czego młodzież poszukuje, a praca w grupach stworzyła neutralny grunt do dialogu. Pod koniec wydarzenia wszystko było już jasne. Rabka potrzebuje zamkniętej przestrzeni (co jest szczególnie ważne zimą), dostępnej dla młodzieży (i tylko dla niej) w godzinach pozaszkolnych, nie związanej z edukacją formalną, przystosowanej do odpoczynku, nauki i rekreacji.

Na ostatniej sesji, była przewodnicząca Młodzieżowej Rady przedstawiła zebrane materiały na temat innych centrów funkcjonujących w Polsce i za granicą. Burmistrz miasta oraz Rada Miejska są zgodni – dołożą wszelkich starań, aby to upragnione centrum powstało. Pod znakiem zapytania wciąż pozostaje wybór budynku, burmistrz jest otwarty na propozycje, skłania się ku wynajmowi takiej przestrzeni argumentując, iż Rabka nie jest dostosowana do stawiania nowego budynku.

W związku z powyższym, Młodzieżowa Rada Miejska Rabki zbiera propozycje od młodych, w jakim budynku lub lokalizacji takie centrum można by utworzyć. Jeśli masz swój pomysł zerknij na Facebookowy fanpage Młodzieżowej Rady Miejskiej i napisz wiadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj