Każdego roku w Polsce kilka tysięcy osób popełnia samobójstwo. Wśród 5165, które targnęły się na swoje życie w 2020 roku, jedną czwartą stanowili ludzie w wieku 18-30 lat.
Brak odpowiedniej edukacji, profilaktyki, kampanii społecznych – przyczyn niskiej świadomości społecznej na temat samobójstw jest wiele. Samobójstwo wciąż uchodzi za tabu. Temat nie jest medialny, a śmierć samobójczą często sprowadza się do wzmianki „zginął/zginęła tragicznie”.
Powinno się zapewniać pomoc psychologiczną uczniom w szkole – stwierdza uczennica jednego z krakowskich liceów – tak, by mogli zwrócić się o pomoc u profesjonalisty. Ważne, by stworzyć komfortową atmosferę, tak, by uczniowie nie bali się chodzić do szkolnego psychologa.
Moim zdaniem ważne jest to, żeby temat depresji, myśli samobójczych normalizować – odpowiada inna uczennica – pokazywać, że to są problemy, które mogą dotknąć każdego. Często traktujemy samobójstwo jako coś, co na pewno nie wydarzy się w naszym otoczeniu. Trzeba uświadamiać społeczeństwo, żebyśmy nie bali się interweniować, widząc problem.
Liczne mity na temat samobójstw nie pomagają w rozmowach na ich temat. Przykład? Przekonanie, że jeśli ktoś mówi, że planuje targnąć się na swoje życie, nie zrobi tego. W rzeczywistości osiem na dziesięć osób, które dokonały prób samobójczych, wcześniej komunikowały to osobom ze swojego otoczenia.
Gdzie szukać wsparcia? W wyszukiwarce wstukuję hasło „próba samobójcza – gdzie szukać pomocy”. Na pierwszym miejscu witryna z numerem telefonu Centrum Wsparcia i adnotacją: „Od 1.01.2021 roku jest nieczynne ze względu na zakończenie finansowania przez Ministerstwo Zdrowia”. O każdej porze, siedem dni w tygodniu, można kontaktować się z bezpłatnym kryzysowym telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży (nr tel. 116 111). Istnieją strony, takie jak Życie warte jest rozmowy, które zajmują się rozpowszechnianiem przydatnych informacji i obalaniem szkodliwych stereotypów.
10 września każdego roku przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Pamiętajmy o tym, że pomoc jest w zasięgu ręki – bądźmy uważni i nie bójmy się rozmawiać.
Maciej Wacławik