Ostatnio mieliście okazję zapoznać się ze statystykami dotyczącymi udziału młodych w kulturze. W poprzednim artykule przedstawione zostały dane odnośnie frekwencji młodzieży na różnego rodzaju wydarzeniach. Wymienione były jej ulubione formy aktywności związane ze sztuką oraz powody, dla których chętnie uczestniczy w poszczególnych widowiskach, a w innych nie.
Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować kilka wydarzeń kulturalnych odbywających się w najbliższym czasie na terenie Krakowa. Podane poniżej pozycje są zróżnicowane, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Może już dawno temu nie odwiedziłeś/łaś żadnej wystawy, albo marzy Ci się spektakl teatralny na kameralnej widowni? Mam coś dla Ciebie.
1. Spektakl „Ławeczka” w Teatrze Praska 52
Być może, ten stosunkowo niewielki teatr jest nieznanym Ci miejscem, ale z pewnością godnym polecenia. Jak możemy przeczytać na stronie, jeden z aktualnych spektakli- „Ławeczka” opowiada o spotkaniu dwojga ludzi o różnym spojrzeniu na miłość.”Ona, to rozchwiana emocjonalnie kobieta po przejściach poszukująca prawdziwej miłości. Marzy o mężczyźnie, z którym będzie mogła stworzyć stabilny i poważny związek. On, to podrywacz i bawidamek, który szuka miłosnych przygód na chwilę. Co ich łączy? Co ich dzieli? Co wyniknie z ich spotkania? Spektakl opowiada o ludzkich pragnieniach, kłamstwach, o naiwności, rezygnacji z marzeń, strachu przed samotnością i poszukiwaniu miłości.”
2. „Dziady” w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Jeśli zaintrygował Cię dramat Adama Mickiewicza i chcesz sprawdzić jak współcześni artyści poradzą sobie z interpretacją tego dzieła, nie możesz przejść obok tej propozycji obojętnie. A może utwór wybitnego wieszcza nie przypadł Ci do gustu i chcesz dać mu drugą szansę? Teraz masz taką okazję wybierając się na spektakl „Dziady” do chyba najbardziej znanego teatru w Krakowie- Teatru im. Juliusza Słowackiego.
3. Film „Nie czas umierać” (aby uniknąć tłumów na sali polecam odwiedzić Kino pod Baranami)
Jesteś fanem filmów akcji i wielbicielem Jamesa Bonda? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Od pierwszego października na ekranach polskich kin jest możliwość oglądnięcia dwudziestej piątej części filmu i poznać kolejne losy agenta 007. Jak dotychczas produkcja zbiera wiele pochlebnych opinii. Może i Ty będziesz mógł/mogła dołączyć do głosów zachwalających ten film.
4. Film „Smak głodu” (np. w kinie kameralnym Mikro)
Masz już dość oglądania filmów na komputerze i chciałbyś/chciałabyś zobaczyć coś na dużym ekranie, ale nie wiesz gdzie iść ani co wybrać? Moja propozycja brzmi „Smak głodu” w kameralnym kinie Mikro. Przeczytaj opis i sprawdź sam/a czy Cię zainteresuje.
„Maggie (Katrine Greis-Rosenthal) i Carsten (Nikolaj Coster-Waldau) tworzą udany związek, mają dwójkę wspaniałych dzieci i wspólnie oddają się swojej pasji – gotowaniu i prowadzeniu wykwintnej restauracji. Do pełni szczęścia brakuje im gwiazdki Michelina – wyróżnienia potwierdzającego ich kulinarny kunszt oraz gwarantującego wysoką jakość serwisu w ich restauracji. Zadanie nie jest łatwe, a Maggie i Carsten ryzykują, że ambicje zawodowe wezmą górę nad życiem osobistym i odbędzie się to kosztem najbliższych.”
5. Wystawa „Hokusai. Wędrując…”
Jeśli interesujesz się kulturą Japonii i masz ochotę przyjrzeć się z bliska sztuce pochodzącej z tamtego regionu, to dobrze trafiłeś/łaś. W głównym gmachu Muzeum Narodowego odbywa się wyjątkowa wystawa poświęcona drzeworytom japońskim. Przechadzając się po muzeum można odkrywać kulturę japońską zagłębiając się w tamtejsze legendy oraz wpatrując w niesamowite przedstawienia natury.
6. Wystawa „Sztuka karmi sztukę”
Kręci Cię sztuka współczesna lub masz ochotę podjąć próbę zrozumienia współczesnych artystów? Jeśli tak, to na przeciw wychodzi Ci Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK ze swoją wystawą. Łączy ona zarówno sztukę nowoczesną jak i tą dawną z której artyści czerpią inspiracje.
„Wybrane prace dają wgląd w określone momenty historii sztuki. Równocześnie – dzięki kreatywnemu korzystaniu z dzieł innych artystów – prowadzą do jej ożywienia, stają się pretekstem do refleksji na temat dziedzictwa kulturowego oraz roli sztuki jako narzędzia interpretacji i zrozumienia rzeczywistości.”
7. Waldemar Malicki i Filharmonia Dowcipu: Co tu jest grane?
Muzyka klasyczna kojarzy Ci się tylko i wyłącznie z długimi, nudnymi godzinami spędzonymi na widowni filharmonii? Waldemar Malicki za pomocą swoich skeczy muzycznych z pewnością odczaruje Twoje patrzenie na ten rodzaj muzyki. Przy udziale orkiestry bawi on za pomocą muzyki, poruszając aktualne tematy dotyczące każdego widza.
8. Uniwersytet Patrzenia Teatrem
Jest to cykl warsztatów, wykładów połączonych ze spotkaniami ludzi pracujących w kręgu kultury. Pisarze, dziennikarze oraz aktorzy dzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą opowiadając o swojej pracy i środowiskach, w których się znajdują. Uniwersytet Patrzenia Teatrem zdaje się być niecodzienną okazją do poznania świata teatru, literatury i szeroko pojętej sztuki od innej niż dotychczas strony.
Powyżej możesz znaleźć propozycje o bieżących wydarzeniach kulturalnych. Zastanawiasz się jednak jak samemu znaleźć o nich informacje? Otwierasz wyszukiwarkę Google i nie wiesz od czego zaczęć? Bez obaw! W dzisiejszym świecie nie ma nic prostszego. Aktualnie istnieje wiele stron, które pomogą Ci odszukać taką formę obcowania z kulturą, która Cię zainteresuje. Począwszy od stron instytucji kulturalnych, które promują najnowsze przedsięwzięcia, a skończywszy na stronach, które są stworzone do wyszukiwania rozmaitych eventów. Jedną z nich jest strona krakowculture.pl. Pozwala ona na zapoznanie się z bieżącymi wydarzeniami odbywającymi się w Krakowie. Dzięki podziałowi witryny na kategorie staje się ona przejrzysta, czytelna i łatwa w użytkowaniu. Innym miejscem w sieci, które może pomóc w zaplanowaniu czasu wolnego jest krakow.travel. Znajdziemy tu nie tylko przegląd aktualnych wydarzeń, ale także przestrzeń do planowania wycieczek na terenie Krakowa. Inspiracje mogą czerpać zarówno miłośnicy kultury jak i zafascynowani historią, czy przyrodą.
Zatem każdy przy odrobinie chęci może znaleźć coś dla siebie i dać się porwać w świat sztuki i kultury.
Owocnych poszukiwań!
Rozi Brzegowska