Akcja Kapibara

0
716

Cześć, jesteśmy grupą licealistów z V LO im. A. Witkowskiego oraz II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie i  w ramach programu Młody Kraków 2.0. w obszarze ,,Młodzież Działa Lokalnie” tworzymy projekt o nazwie  ,,Akcja Kapibara” zajmujący się stereotypami i szeroko pojętą tolerancją.

Logo inicjatywy

Jest on odpowiedzią na rosnący problem dyskryminacji wśród społeczeństwa i częstego, choć nie zawsze świadomego posługiwania się stereotypami. Jak pokazują wyniki przeprowadzonej przez nas ankiety: ze stereotypami zetknęło się 97% spośród ponad czterystu ankietowanych. Za tą odpowiedzią kryje się jednak znacznie więcej, ponieważ uprzedzenia często niosą ze sobą poważne konsekwencje. Około 60% ankietowanych spotkało się z wykluczeniem lub przejawami nietolerancji – w wielu wypadkach były to przykre uwagi i obelgi, które przeistoczyły się nawet w groźby lub prześladowanie psychiczne oraz fizyczne. Jako najczęstszą przyczynę takich zachowań określili oni niewiedzę na dany temat.

Film, w którym inicjatywa przedstawia swoje cele.

Ponadto pokazujemy, że uprzedzenia prowadzą nie tylko do powstania nietolerancyjnego i zamkniętego na wszelką inność świata, ale także do ograniczania własnych możliwości poznawczych, a przez brak świadomości zachodzenia procesów społecznych – do łatwowierności i konformistycznej postawy wobec wpływu medialnych postaci. W tym celu przygotowujemy artykuły, wyjaśniając czym są i jak powstają stereotypy oraz jak szkodliwe są ich następstwa. Przeprowadzamy także wywiady z przedstawicielami zarówno mniejszości jak i większych grup społecznych, aby przybliżyć obserwującym problemy, z którymi boryka się drugi człowiek.

Więcej informacji o naszym projekcie można znaleźć na:


Akcja KapibaraZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj