Li czy? MY

0
983

Jesteśmy grupą pasjonatów nauki, uczniów różnorodnych profili V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Nasze zainteresowania nie ograniczają się do jednego tematu – ciekawi nas zarówno lingwistyka i filozofia, jak i zagadnienia biologiczne, chemiczne, matematyczne, a także programowanie. Nasze (zakończone licznymi sukcesami) doświadczenie z konkursami kuratoryjnymi chcemy przekuć w realną, kompleksową pomoc dla uczniów szkół podstawowych, którzy tak jak my kiedyś planują udział w konkursach i być może zastanawiają się, czy poradzą sobie z samodzielną realizacją zagadnień lub po prostu poszukują kogoś na kształt mentora, kto poprowadzi ich przez kolejne etapy i pomoże z organizacją czasu. Wiemy, że w dobie zdalnego nauczania nauczyciele, nawet pomimo najszczerszych chęci, nie zawsze mają fizyczną możliwość, bądź umiejętności pozwalające na organizację przygotowań do konkursów kuratoryjnych. Dlatego postanowiliśmy stać się alternatywą dla tych wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nich udział i ułatwić sobie proces rekrutacji do liceum bądź technikum, a którym szkoła z różnych powodów nie jest w stanie zapewnić wystarczającej pomocy.

Zatem w skrócie – „Li czy? MY” to projekt społeczny, organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Prowadzimy całkowicie darmowe zajęcia online przygotowujące do konkursów kuratoryjnych z matematyki, fizyki, chemii, biologii i języka angielskiego dla uczniów szkoły podstawowej

Nie chcemy jednak napędzać niezdrowej rywalizacji ani przekonywać o konieczności wygranej za wszelką cenę. Staramy się, aby zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze i aby nikt nie czuł z naszej strony presji. Naszą misją jest przede wszystkim zarażenie uczniów miłością do przedmiotów, które już ich interesują i pokazanie, że nauka może być zarazem przyjemna i efektywna. 

Nasz projekt pozwala rozwijać się nie tylko naszym uczniom, ale także nam! Każda inicjatywa społeczna wymaga zorganizowania i kooperacji, więc musieliśmy w sobie odkryć (lub wypracować) sumienność, umiejętność współpracy i pobudzić kreatywność. Większość z nas po raz pierwszy znalazła się w roli nauczyciela, ale byliśmy zdeterminowani, żeby podołać zadaniu na jak najwyższym poziomie. Na szczęście pozytywny feedback upewnił nas, że nieźle się spisujemy. Udało nam się zdobyć ponad 150 osób zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie. 

Przez 15 tygodni regularnie prowadziliśmy spotkania, a większość grup, nawet dwa razy w tygodniu, aby móc się dopasować terminowo do każdego uczestnika. Ponadto część zespołów prowadziła dodatkowe spotkania konsultacyjne, na których pomagaliśmy we wszelkich trudnościach lub omawialiśmy bardziej zaawansowany materiał dla ambitniejszych. Jako drużyna braliśmy ponadto udział w wielu innych inicjatywach powiązanych z nauczaniem, min. „Zaproś mnie na swoją lekcję” lub publikowaniem na naszych social mediach naukowych ciekawostek codziennie przez cały okres adwentu.

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w naszym projekcie zachęcamy do zapisania się poprzez formularz: https://forms.gle/kHu9w97vm9d3j7NB9


Hanna Żurek, Zuzanna Iwan (chemia)

Anna Rachwał, Maciej Golec (biologia)

Piotr Borodako, Maciej Ziobro (fizyka)

Ola Fijałek, Marta Muskus (język angielski)

Mariam Baghdasaryan, Maksymilian Wdowiarz-Bilski (matematyka)

Kontakt z nami

Adres mailowy:  liczymy.zwolnienizteorii@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj