Depresja jest chorobą, z którą zmaga się wielu ludzi. Można powiedzieć, że jest ona chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Zajmuje 4 miejsce wśród najbardziej powszechnych chorób i dwa razy częściej dotyka kobiety.
Niestety Mimo swojej powszechności, depresja wciąż jest tematem tabu. Ludzie wstydzą się mówić o swoim zdrowiu psychicznym i boją się prosić o pomoc.
Głównymi objawami depresji są: złe samopoczucie, wahania nastrojów, poczucie braku sensu, apatia, a także poczucie braku energii i inicjatywy. Dodatkowo, depresja wiąże się z negatywną samooceną, zaburzeniami snu, masy ciała, a nieraz także i z zachowaniami i myślami samobójczymi.
Depresję leczy się poprzez zażywanie odpowiednich leków oraz uczęszczając na zajęcia z psychoterapeutą, ważna jest też psychoedukacja oraz zadbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o depresji wśród młodzieży to sprawdź broszurę stworzoną przez organizacje mierzące się z tym wyzwaniem na co dzień:
Walka z depresją stanowi wyzwanie zarówno dla chorującego jak i dla bliskich, którzy często nie wiedzą, jak mają się zachować, by nie zaszkodzić a pomóc.
W książce „Życie z depresją” Deborah Serani podsuwa nam 9 pomysłów na to, jak można pomóc osobie w depresji:
- Po prostu bądź – najlepsze co możesz zrobić dla osoby chorej na depresję, to po prostu bycie z nią. Osoba chora będzie odczuwać stabilność, ciepło i co najważniejsze – twoje wsparcie.
- Liczą się małe gesty – może to być uśmiech czy upieczenie ciasta. W tych małych gestach przekazuje się miłość i wsparcie – mówi się, że takie gesty są jak promyki światła, które pomagają wychodzić z ciemności depresji.
- Nie oceniaj ani nie krytykuj – nie mów truizmów w stylu „weź się w garść” czy „przestań się użalać nad sobą”, może to sprawić że osoba chora jeszcze bardziej od izoluje się i zamknie się w sobie, ponieważ będzie czuła się osamotniona. Pamiętaj, że to co mówisz może mieć ogromny wpływ na chorego.
- Nie prowokuj i nie naciskaj – pozwól, żeby wszystko działo się w swoim tempie i nie wywieraj presji na chorym, próby wymuszenia zmiany zachowania okażą się bezużyteczne, bolesne i szkodliwe.
- Nie minimalizuj bólu emocjonalnego – nie mów „nie jest tak źle”czy „jutro poczujesz się lepiej”. Pamiętaj, że depresja nie jest słabością ani wadą osobowości, jest to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia. Dlatego osobie chorej nie pozostaje nic innego, jak tylko je przeżyć, by je przezwyciężyć.
- Unikaj doradzania – jest to bardziej domena lekarza niż Twoja. Twoje rady mogą okazać się bezskuteczne, dlatego najlepsze będzie pytanie „co mogę zrobić, aby pomóc ci poczuć się lepiej?”.
- Nie porównuj – nie mów, że wiesz, jak się czuje osoba chora, nawet gdy wcześniej miałeś podobne doświadczenia. Każdy z nas jest inny i każdy z nas będzie w inny sposób radzić sobie z depresją.
- Dowiedz się jak najwięcej o depresji – porozmawiaj z psychologiem, poczytaj książkę czy fora internetowe, tak by poznać objawy, przebieg i następstwa choroby, a także sposoby walki z nią.
- I najważniejsze – bądź cierpliwy. Cierpliwość to kluczowy element, który pomaga dać choremu nadzieję, która z kolei ma moc uzdrawiania.
Jeśli czujesz, że masz objawy depresji, szukasz pomocy, ale nie wiesz gdzie ją znaleźć, możesz skorzystać z całodobowej infolinii, której pracownicy Ci z tym pomogą:
Katarzyna Imburska – Jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.