Jak zmotywować się do działania?

0
550

Chyba zgodzisz się ze mną, że są takie dni, kiedy wstajesz rano i czujesz, że to jest Twój dzień. Jednak zdarzają się także i takie, w których marzysz tylko o tym by jak najszybciej  wrócić z powrotem do leżenia w łóżku. Przedstawiamy więc kilka sposobów na to, by znaleźć motywację, nawet w te najcięższe dni – w końcu nie zapala się świecy, gdy jest jasno 😉

  1. Po pierwsze – nie myśl o rzeczach, które musisz zrobić jak o ciężkiej pracy – traktuj je jako wyzwanie, a nie przymus. Nie myśl o nich jako niemożliwych do zrealizowania, bo tylko niepotrzebnie negatywnie się nastawisz i zestresujesz.  Strach ma wielkie oczy i często po skończeniu jakiegoś zadania okazuje się, że niepotrzebnie się martwiłeś, bo wszystko poszło świetnie.
  2. Po drugie, formułuj małe cele –  każde duże zadanie podziel na kilka mniejszych, a te z kolei na etapy. Każdego dnia skup się na realizacji poszczególnych etapów i  sukcesywnie je realizuj, aż w końcu zanim się obejrzysz – osiągniesz sukces!
  3. Po trzecie – czytaj – jest to jeden z najlepszych nawyków jakie można sobie wypracować – czytaj najlepiej codziennie – początkowo zacznij od 20 min i stopniowo wydłużaj ten czas. Codzienne czytanie ma zbawienny wpływ na pracę mózgu i procesy myślowe.
  4. Następnie, skup się na najważniejszych rzeczach – ze swojej listy zadań wykreśl te, które nie muszą być wykonane natychmiast. Dzięki temu, pozostaną Ci do zrobienia  te zadania, które są naprawdę pilne i muszą zostać wykonane. Ten zabieg sprawi, że Twoja motywacja będzie jeszcze silniejsza, ponieważ skupisz się na rzeczach, na których najbardziej Ci zależy.
  5. Kolejno planuj – planowanie to podstawa, upraszcza pracę i powoduje, że staje się ona bardziej uporządkowana. Niemniej jednak, zaplanowanie godzin pracy jest równie ważne co planowanie odpoczynku, który jest kluczowy do podtrzymywania naszej motywacji. Pamiętaj także żeby odpoczywać efektywnie – niekoniecznie na telefonie – może to być spacer, chwila na kawę czy jakąś przekąskę.
  6. Szósta zasada brzmi: „zamiast czekać – zacznij” – gdy tylko pomyślisz, że coś powinno zostać zrobione – po prostu to zrób! Nie pozwól by wymówki Cię rozleniwiły. Nie myśl dlaczego, po co i jak – to niczego nie wniesie, a im szybciej uporasz się z zadaniem, tym więcej będziesz miał dla siebie czasu.
  • Myślę, że nie trzeba Ci przypominać o świętowaniu zwycięstwa. Chodzi o najzwyklejsze docenienie swoich zasług – niezależnie od ich rozmiaru. Najczęściej to złe podejście do naszych postępów powoduje spadek motywacji. Dlatego należy doceniać każdy, nawet ten najmniejszy sukces i czerpać z tego przyjemność!


Katarzyna Imburska – Jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj