26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków!

0
1187

Od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisja Europejską 26 września obchodzi się Europejski Dzień Języków. Dlaczego nauka języków jest ważna? Z prostego powodu, w obecnym świecie, gdzie mamy do czynienia z dużą interakcją społeczeństw z różnych państw, a także kultur, znajomość języka pomaga zarówno w nawiązaniu kontaktu, jak i we wzajemnym zrozumieniu kulturowym.

Na bogactwo kulturowe Europy składa się m.in. różnorodność językowa i dlatego organizacjom międzynarodowym zależy na tym, żeby obywatele państw uczyli się języków, tak, by swobodnie mogli porozumiewać się z innymi, przez co nastąpiłoby wzmocnienie integracji europejskiej. Integracja państw i społeczeństw jest ważna i stanowi ogromne wyzwanie w dzisiejszym świecie, ponieważ uczy tolerancji i eliminuje konflikty.Społeczeństwa nie traktują siebie jako konkurencyjne i nie „walczą” ze sobą, tylko są partnerami i współdziałają.

Europejski Dzień Języków jest jednym z przykładów takich działań, a chodzi w nim o to, by pokazać opinii publicznej wartość, która płynie z uczenia się języków, a także nieustannie tworzyć ofertę językową, gdyż to zrodzi ideę wielojęzyczności i wzajemnego porozumienia. Różnorodność językowa, tak jak wspomniano, to cenny składnik kultury Europy, dlatego tym bardziej należy to pielęgnować.

Nie można także zapominać o tym, że uczenie się języków znacznie powiększa nasze możliwości na rynku pracy, ponieważ jesteśmy bardziej niezależni, jeśli chodzi o oferty pracy i możemy wybierać te, które są dla nas najbardziej korzystne. Znajomość języków obcych otwiera także nam drzwi na inne kraje, w których możemy mieszkać i pracować, co w połączeniu ze swobodą przemieszczania się osób, która jest jedną z fundamentalnych swobód obowiązujących w Unii Europejskiej powoduje, że bez trudu możemy żyć w wybranym państwie.

Organizatorzy wydarzenia oferują na swojej stronie mnóstwo możliwości, by zwiększyć zainteresowanie nauką języków obcych. Dostępne są tam między innymi quizy, testy oceniające Twoją znajomość języków, zadania i ciekawostki oraz materiały dla nauczycieli. Sprawdź:

Ciekawe jest jedno z wyzwań, mianowicie chodzi o podręcznik zadań językowych, gdzie zawarto 51 zadań i wyzwań językowych o różnej skali trudności. Całość utrzymana jest w charakterze misji tajnego agenta:

W tym tygodniu postanowiliśmy skupić się na propagowaniu nauki języków w sposób zarówno efektywny, jak i przyjemny, dlatego na bieżąco śledź nasze profile!Katarzyna   Imburska   –   jestem   studentką   III   roku   stosunków międzynarodowych   na   Uniwersytecie   Jagiellońskim.   Unia   Europejska   i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj