Relaksacja metodą na stres – w czym tkwi jej sekret

0
1149

Ostatnio pisaliśmy o tym co to jest stres, a także jak go ujarzmić. Jedną z kluczowych metod radzenia sobie ze stresem jest relaksacja, czyli stworzenie stanu spokoju i rozluźnienia ciała oraz umysłu. Relaksacja jest także metodą walki z nadciśnieniem tętniczym, bólami głowy, bezsennością czy zaburzeniami lękowymi. 

Do zalet relaksacji można zaliczyć zmniejszenie ryzyka chorób sercowych, co związane jest z dużym poziomem stresu w życiu i niewłaściwym stylem życia objawiającym się w nieprawidłowej diecie i brakiem aktywności fizycznej. Następnie relaksacja poprawia pamięć, ponieważ ludzie uczą się efektywniej, gdy są w stanie odprężenia. Relaksacja także obniża ryzyko udaru, redukuje ryzyko depresji i sprzyja utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Co ważne, dzięki relaksacji podejmuje się lepsze decyzje, spowodowane jest to zapewne tym, że pod wpływem stresu często nie myślimy jasno, a także inaczej oceniamy ryzyko i możliwe korzyści w danej sytuacji.

Myślę, że nie trzeba przekonywać Cię już do relaksacji, teraz tylko Twoim pytaniem powinno być to, w jaki sposób można skutecznie się zrelaksować.

Przede wszystkim, zacznij od oddechu – jest to pierwszy i najprostszy sposób na relaks. Jednakże nie chodzi tylko o to, żeby oddychać, ale żeby oddychać głęboko, czyli tak, by jak najbardziej dotlenić komórki, bo wtedy więcej będzie w nas siły, spokoju i witalności. Najlepiej jest oddychać przez nos, a także warto zaangażować przeponę. Jeśli nie wiesz w jaki sposób zaangażować przeponę, to najlepiej jest siąść wyprostowanym na krześle, jedną rękę położyć na klatce piersiowej, która uniesie się przy wdechu, a drugą na brzuchu, która uniesie się podczas wydechu i w ten sposób możemy ćwiczyć głębokie wdychanie oraz wydychanie powietrza.

Co ciekawe, także taka z pozoru prosta aktywność jak kolorowanie i rysowanie wypiera negatywne emocje i sprawia, że czujemy się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani oraz wyciszeni. Czytanie książek także uspokaja tętno i zmniejsza napięcie w mięśniach, a poziom stresu jest zmniejszony o ponad połowę po zaledwie 6 minutach czytania dziennie. 

Warto także zastosować metodę tzw. skanowania, która polega na skoncentrowaniu się kolejno na każdej części ciała. Najlepiej wykonać ją na leżąco, z zamkniętymi oczami i miarowo oddychając. Zasada jest taka, że należy skupiać się kolejno na częściach ciała, np.: palcach u nóg, stopach, kostkach, łydkach itd. Przy każdej części ciała należy je rozluźnić i zrelaksować.

Ostatnią z metod, jaką przedstawimy jest wizualizacja polegająca na wywoływaniu w naszej głowie pozytywnych i kojących obrazów – może to być ocean, plaża, las czy domek w górach. Wizualizację należy zacząć od wygodnego ułożenia się w cichym i ustronnym miejscu, a także należy wyrównać oddech. Kolejno zaczyna się faza wyobrażanie sobie spokojnej przestrzeni i przeniesieniu się do niej wszystkimi zmysłami. Po prostu chodzi o zorganizowanie takiej wycieczki do innego świata, gdzie panuje spokój i harmonia, a naszym zadaniem jest czerpanie z tego. 

Warto także skorzystać z darmowych filmików dostępnych na YouTubie odnośnie relaksacji, ponieważ instruktor prowadzi Cię przez wszystkie jej etapy. Szczególnie polecamy kanał Małgorzaty Mostowskiej czy Oli Żelazo. Katarzyna   Imburska   –   jestem   studentką   III   roku   stosunków międzynarodowych   na   Uniwersytecie   Jagiellońskim.   Unia   Europejska   i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj