Jak ujarzmić stres?

0
1278

Chyba zgodzisz się ze mną, że nikt nie lubi stresujących sytuacji, czyli takich w których czujemy się niekomfortowo. Mówiąc ogólnie, stres to reakcja organizmu jako pewna odpowiedź na pojawiające się zjawiska i jeśli coś zakłóca nasze umiejętności i zdolności do skutecznego poradzenia sobie, to właśnie mowa o stresorach. Podłoże stresorów może być różne, mogą mieć charakter fizyczny, np. choroby, czy wynikać z problemów rodzinnych. 

Zapewne słyszałeś też, że są dwa rodzaje stresu – jeden pozytywny, a drugi negatywny. Ten pierwszy nosi także nazwę – eustres – i polega on na tym, że poprzez odczuwany stres mamy większą energię i motywację do działania. Z kolei ten drugi, czyli dystres, może nas dezorganizować, rodzic poczucie zagrożenia i pogarszać naszą skuteczność.

Artykuł ten powstał po to, żeby podsunąć Ci kilka sposobów na to, jak ujarzmić ten negatywny rodzaj stresu, tak by nie przeszkadzał Ci on w osiąganiu zamierzonych celów.

Po pierwsze, uwierz w sobie – pamiętaj, że to tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób i z jakim nastawieniem podejdziesz do danego zadania – czy będziesz je traktować jako z góry założoną katastrofę, czy jako wyzwanie.

Po drugie, pamiętaj, żeby jak najczęściej wychodzić poza strefę komfortu, bo „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”. Z trudem należy stwierdzić, że słowa te, to czysta prawda. Człowiek rozwija się nie wtedy, kiedy jest mu wygodnie i wszystko ma podane na tacy, tylko wtedy, kiedy musi włożyć w coś wysiłek, a droga do celu nie jest usłana różami.

Kolejno, nie możesz zapominać o relaksacji i odprężeniu, chodzi po prostu o nagrodzenie organizmu po dość dużym wysiłku, jakim jest mobilizacja w postaci reakcji stresowej. Jednakże odpoczynek może być także aktywny, możesz wybrać się na jogging, co w znacznej mierze poprawi Twoje samopoczucie i będzie niesamowicie odstresowujące. 

Następnie, traktuj radzenie sobie ze stresem jako szansę na dostrzeżenie tego, czego Twój organizm potrzebuje. Słuchaj sygnałów płynących z ciała, bo ono wie najlepiej czego Ci potrzeba. Pamiętaj o zachowaniu spokoju, ładzie i harmonii, a wszystko będzie układać się w pomyślny sposób. 

Ważne jest także to, żeby nie zamykać się na innych, w szczególności na bliskich, ponieważ często wystarczy rozmowa i zupełnie zmieniamy postrzeganie świata i swoich problemów. Chyba nie trzeba Ci przypominać komplikacji jakie powoduje przewlekły stres, dlatego jeśli czujesz się przytłoczony, to nie wahaj się skorzystać z porady psychologa czy psychoterapeuty. W obecnym czasie, taką pomoc jest bardzo łatwo znaleźć, ponieważ problemy te dotyczą każdego z nas, dlatego powstało dużo darmowych stron/portali, z których możemy czerpać wiedzę, a także porozmawiać o naszych problemach.Katarzyna   Imburska   –   jestem   studentką   III   roku   stosunków międzynarodowych   na   Uniwersytecie   Jagiellońskim.   Unia   Europejska   i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj