Zagadnienie to jest o tyle ważne, ponieważ obowiązują inne zasady, jeśli chodzi o tworzenie listu motywacyjnego odnośnie ubiegania się o posadę w kraju, a niżeli w organizacji międzynarodowej jaką jest np. Unia Europejska. Jako że wciąż stosunkowo mało Polaków ubiega się o pracę w Unii Europejskiej, to na rynku polskim znajduje się także mało poradników odnośnie tej materii.
Personal letter w pracy w organizacji międzynarodowej powinien być krótszy niż jedna strona w edytorze tekstu np. Word i zawierać odstęp 1.5 i czcionkę 12, a także powinien składać się z 5 podstawowych punktów:
1) Na początku należy napisać skąd dowiedzieliśmy się o tym ogłoszeniu. Mogą to być jedno, maksymalnie dwa zdania, ale już na wstępie pokazujemy, że posiadamy umiejętność poszukiwania informacji.
2) Kolejno, należy zawrzeć informację odnośnie naszej edukacji, ale nie należy powielać tego co znajduje się w CV. Trzeba podejść do tego tematu bardzo twórczo i przedstawić to w taki sposób, żeby zaciekawić czytelnika. Ważne jest także to, że informacje o wykształceniu muszą korespondować z tym co jest zawarte w ogłoszeniu.
3) Następnie należy zaprezentować swoje umiejętności językowe, ale nie w taki klasyczny sposób, że wskazujemy język i określamy poziom, lecz w sposób jak najbardziej kreatywny i ciekawy. Należy pamiętać o tym, żeby zawrzeć informację o jak największej liczbie języków, nawet tych które znamy na poziomie podstawowym, ponieważ pokazuje to nasze chęci do nauki języków, a jak wiadomo w organizacjach międzynarodowych zróżnicowanie kulturowe jest znaczne, dlatego warto też napisać o tym, że środowisko wielokulturowe jest środowiskiem, w którym funkcjonujemy bardzo dobrze.
4) Dodatkowo, w dobrym liście motywacyjnym skierowanym do organizacji międzynarodowej, powinna się znaleźć informacja o tym, co my możemy jej zaproponować, czyli jaki jest nasz wkład w funkcjonowanie organizacji międzynarodowej i w jaki sposób możemy ja ubogacić.
5) Piąty element może wydawać się kontrowersyjny, aczkolwiek na pewno powinien się znaleźć w personal letter – chodzi o zawarcie informacji o tym, co organizacja międzynarodowa może nam dać, czyli jakie my mamy oczekiwania od organizacji międzynarodowej jako miejsca pracy. Jest to nowoczesne podejście do zagadnienia zatrudnienia, ponieważ pokazuje, że praca w organizacji międzynarodowej opiera się na relacji dwustronnej, w której oba podmioty są równie ważne. W pracy widzimy nasze miejsce do samorozwoju, gdzie realizuje się nasze życie zawodowe, co przyczynia się do sukcesu i sprawnego funkcjonowania także samej organizacji międzynarodowej.
Katarzyna Imburska – jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.