1. Po pierwsze, sprawdź oferty pracy – do każdej z ofert możesz odpowiednio zaktualizować swoje CV i poszerzyć zawarte w nich informacje, w taki sposób, aby jak najbardziej się wyróżnić i zaprezentować z jak najlepszej strony.
*dla większej przejrzystości uporządkuj umiejętności w kolejności jaka podana jest w ofercie
2. Po drugie, wybierz właściwy szablon CV tak by wyglądał on przejrzyście i elegancko. Wyszukiwarki internetowe oferują tysiące rożnych szablonów CV, więc na pewno znajdziesz coś co trafi w Twoje gusta. Pamiętaj, że pracodawca już po samym wyglądzie CV jest w stanie stwierdzić czy przejrzeć Twoją kandydaturę czy też nie.
3. Następnie, poświęć na stworzenie CV odpowiednio dużo czasu, tak by było profesjonalne i przemyślane. Przypomnij sobie wszystkie kluczowe informacje, czyli takiej jak, zdobyte wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ale także odbyte kursy i zdobyte uprawnienia czy kompetencje.
*czasem może wydawać ci się, że któreś ze zdobytych doświadczeń nie ma nic wspólnego z ofertą, na którą aplikujesz, bo są z innych branży, ale np. aplikując choćby do call center, doświadczenie w obsłudze klienta w sklepie, w CV będzie wyglądało lepiej niż żadne
W dobrym CV powinny się znaleźć: dane osobowe zawierające podstawowe informacje jak imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail, czy datę urodzenia i miejsce zamieszkania. Warto zadbać także o zdjęcie, ale takie które będzie eleganckie i profesjonalne.
Następnie doświadczenie zawodowe, w którym oprócz nazwy i czasu zajmowanego stanowiska dobrze jest także umieścić opis obowiązków.
W CV nie może także zabraknąć informacji o wykształceniu, nie należy umieszczać informacji o szkole średniej, kiedy jej profil nie ma znaczenia przy ubieganiu się o dane stanowisko.
Języki obce to kolejna kategoria, która informuje pracodawcę o atrakcyjności kandydata.
Następnie – umiejętności, które mają za zadanie wyróżnić kandydata na tle innych.
Warto napisać także o umiejętnościach zdobytych poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, czyli mowa o kursach, szkoleniach czy certyfikatach.
Ostatnim elementem, który warto dodać to zainteresowania pokazanie, że posiada się pasje czy hobby pozytywnie wpływa na odbiór kandydata – oczywiście najlepiej jest, by hobby było jak najbardziej oryginalne, ale nie należy także zapominać o tym, by nie naginać prawdy, gdyż może to wyjść na jaw już podczas rozmowy kwalifikacyjnej 😀
No i także obowiązkowym elementem jest klauzula o ochronie danych osobowych, która jest konieczna, by rekruter mógł się skontaktować z kandydatem.
*Rekruterzy dementują również zasadę, według której CV nie powinno przekraczać 2 stron. Jeśli wasze doświadczenie adekwatne dla stanowiska, na które aplikujecie jest o wiele bogatsze i przedstawicie je w przejrzysty, ciekawy sposób to nie będzie działało na waszą niekorzyść.
Katarzyna Imburska – jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.
*tipy Moderatora