Kilka pomysłów na to, jak przestać się bać mówić w obcym języku

0
1169

Na pewno kiedyś spotkałeś się z sytuacją, w której chciałeś coś powiedzieć w obcym języku i nagle pojawiła się zupełna pustka w umyśle iii… zapomniałeś słówka. Jest to zupełnie normalne, ponieważ mózg pozbywa się informacji, które nie są używane, bo uważa je za nieprzydatne. Dlatego postanowiliśmy podrzucić Ci kilka pomysłów na to, jak przestać się bać mówić w obcym języku i opanować sytuację, w której zapominasz słówek.

Po pierwsze, powtarzanie! Musisz poświęcić więcej czasu na powtórki, jeśli czujesz, że słówka Ci uciekają. Warto także w momencie, kiedy brakuje nam słów, wziąć kartkę i ołówek i zapisać je, po to, aby zaraz sięgnąć do słownika i przypomnieć je sobie.

A co, jeśli nie zrozumiem odpowiedzi? Hmmm, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musisz się zastanowić, czy kiedykolwiek nie zrozumiałeś odpowiedzi osoby mówiącej w tym samym języku ojczystym co Ty? A no, odpowiedź pewnie brzmi, że bardzo wiele razy się tak zdarzyło. Jest to zupełnie normalne, ponieważ czasami mówimy coś w skrócie i oczekujemy, że bez zbędnego wyjaśniania, druga osoba to zrozumie. Także nie należy przejmować się na zapas tym, co druga osoba odpowie i obawiać się niezrozumienia, bo w takiej sytuacji wystarczy tylko poprosić o powtórzenie, bądź możesz zadać dodatkowe pytania, które skonkretyzują daną odpowiedź, tak by była ona zrozumiała.

Po drugie, czytaj teksty na głos – często jest to zaniedbywane, a ma szereg pozytywnych aspektów. Na przykład, dzięki czytaniu na głos przyzwyczajasz aparat mowy do wypowiadania określonych dzięków, ćwiczysz wymowę i słuchasz tego co mówisz. Dlatego najlepiej jest najpierw odsłuchać sobie nagrania w oryginale i śledzić w tekście te zdania, a potem samemu przeczytać na głos ten sam fragment.

Kolejno, zanim zaczniesz mówić o czymś, najpierw to napisz – nie musi być to od razu cały referat, a jedynie najważniejsze informacje czy zdania. Co ważne, staraj się korzystać z tego zasobu słów, który znasz i nie szukaj po słowniku nowych słów, które będą ładnie wyglądać w wypowiedzi, bo istnieje duża szansa na to, że po prostu nie będziesz ich wszystkich pamiętał.

I wreszcie – zacznij mówić do siebie! Może brzmi to trochę dziwacznie, ale mówienie do siebie, czy to w myślach, czy to ma głos, to także świetny sposób na to, żeby obyć się w języku i przełamać lody, jeśli chodzi o mówienie. Na koniec, pamiętaj o tym, że nikt nie jest mistrzem w każdej dziedzinie, na sukces składa się ciężka praca i praktyka. Powodzenia!



Katarzyna   Imburska   –   jestem   studentką   III   roku   stosunków międzynarodowych   na   Uniwersytecie   Jagiellońskim.   Unia   Europejska   i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj