Kilka słów o tym jak się uczyć, żeby się nauczyć

0
1318

Pewnie już nie raz obiecywałeś sobie na początku nowego roku szkolnego, że będziesz uczył się systematycznie, by nie narobić sobie zaległości. Plan taki spotkał się z rzeczywistością, w której nie da uczyć się w 100% systematycznie, ponieważ zawsze coś, mówiąc kolokwialnie, może „wypaść”. Co więc zrobić, gdy do egzaminu dzieli Cię kilka dni, a zależy Ci na wiedzy i ocenach? Oto przed Tobą krótkie podsumowanie tematu uczenia się. Na stronie www.progresywni.eu można znaleźć ciekawy artykuł odnośnie szybkiej i skutecznej nauki. Wskazano tam, że żeby odnieść sukces w nauce należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak otoczenie, motywacja, dobra organizacja czasu, racjonalne dostarczanie energii i metody uczenia się dostosowane do typu osobowości

Po pierwsze, należy zadbać o otoczenie, np. w postaci koloru pomieszczenia. Otóż ciepłe barwy dodają chęci do pracy i poprawiają samopoczucie, z kolei zimne uspokajają. Ważny jest także porządek, który powoduje, że automatycznie się skupiamy. Najlepiej uczy się w spokoju, więc zadbaj o to, żeby nie rozpraszały Cię powiadomienia z telefonu. Niemniej jednak wskazuje się też na pozytywny wpływ muzyki na proces zapamiętywania. Szczególnie poleca się muzykę klasyczną (np. Mozarta), ale także relaksacyjną w częstotliwości 528 Hz (łatwo ją znaleźć na YouTube). Zadbaj także, by regularnie wietrzyć pokój, w którym się uczysz, ponieważ nasz mózg potrzebuje tlenu, by mógł sprawnie funkcjonować. I najważniejsze – długotrwałe uczenie się jest męczące, ponieważ po około 90-cio minutowym wysiłku koncentracja znacznie spada, dlatego też rób regularnie przerwy – najlepsza metoda to 25 min nauki/5 min przerwy (tzw. Technika Pomodoro).

Po drugie, znajdź cel, czyli inaczej mówiąc motywację, która pomoże Ci osiągnąć to co zamierzyłeś. Celem może być na przykład opracowanie tematu lub napisanie rozdziału, dzięki czemu będziesz mógł w łatwy sposób zorganizować sobie czas. Kolejno przedstaw sobie korzyści, które uzyskasz z nauki danego materiału – może to być pozytywna ocena czy dowartościowanie swojej osoby poprzez poszerzenie wiedzy. Likwiduj także błędy i wyciągaj z nich wnioski, czyli jeśli wiesz, że coś nie sprzyja Twojej nauce (np. hałas), staraj się wyeliminować problem lub przełożyć naukę na później.

Kolejno, dobra organizacja czasu to podstawa. Najważniejsza jest systematyczność, czyli nauka krok po kroku, np. dział po dziale, a nie cała książka w jedną noc 😉 Ciekawą metodą jest także plan działania, ustal ile czasu przeznaczysz na każdy etap nauki (notatki, zapamiętywanie, powtórki).

Ważne jest także racjonalne dostarczanie energii w postaci kalorii. Należy przede wszystkim unikać produktów ciężkostrawnych, czyli chipsów czy słodyczy, ponieważ zawierają mało witamin i powodują senność. Szybko podnoszą poziom cukru we krwi, więc następuje przyrost energii, po czym bardzo szybko spada do poziomu niższego niż przed jedzeniem. Co ciekawe, także kawa nie jest zalecana, ponieważ tylko chwilowo zwiększa skupienie i pobudza pamięć (tylko krótkotrwałą), a przy tym wypłukuje istotny dla organizmu magnez. Co zatem jeść? Gorzką czekoladę, ponieważ ułatwia przyswajanie czytanych informacji i zapamiętywanie oraz uzupełnia magnez. Także orzechy pobudzają układ nerwowy i ułatwiają myślenie. No i nie można także zapominać o wodzie, która nawadnia cały organizm oraz o śnie, który regeneruje ciało.

I na zakończenie, należy dobrać właściwe dla siebie metody uczenia się. JWyróżnia się trzy typy osobowości:

  • wzrokowiec uczy się wtedy, kiedy ma uporządkowane notatki, które najlepiej, gdy zawierają schematy, tabele, rysunki i kolory;
  • słuchowiec powinien uczyć się poprzez głośne czytanie i powtarzanie oraz wybieranie form audio (wykłady na Youtube) nad pisanymi;
  • kinestetyk zpamiętuje ruchy i emocje więc gestykulacja oraz ruch podczas nauki pomagają mu zapamiętać materiał lepiej.

Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej metody nauki, każda jest inna, ponieważ każdy z nas jest inny. Niemniej jednak, warto pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym możemy ułatwić sobie naukę i sprawić, by była nie przykrym obowiązkiem, a przyjemnością.Katarzyna   Imburska   –   jestem   studentką   III   roku   stosunków międzynarodowych   na   Uniwersytecie   Jagiellońskim.   Unia   Europejska   i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj