5 TED Talków na wakacje

0
621

TED znają już chyba wszyscy, jednak, w razie gdyby ktoś nie wiedział – to wielka organizacja, urządzająca liczne konferencje, podczas których prowadzone są krótkie wykłady (nazywane TED Talk)  prowadzone przez specjalistów w różnych dziedzinach na liczne tematy. Nowe teorie o pochodzeniu księżyca? Oczywiście. Dlaczego się śmiejemy? Czemu nie? Świecące w ciemności rekiny? Jasne. A to tylko kilka przypadkowych tematów ze strony www.ted.com, gdzie wrzucane są nagrania wszystkich wykładów, by ludzie na całym świecie mogli się nimi cieszyć.

W wakacje mamy różne plany – od zwykłego odpoczynku, po naukę czegoś nowego lub rozwijanie swoich pasji. Wykłady TED pomagają we wcieleniu w życie każdej z tych rzeczy. Dlatego w tym artykule prezentuję 5 TED Talków wybranych specjalnie na wakacje 2020.

  1. Can time be wasted?

Ach, czas wolny podczas wakacji! Możemy go poświęcić na mnóstwo nieproduktywnych czynności, jak oglądanie na YouTube recenzji filmu, którego nawet nie widzieliśmy, czy apatyczne przeglądanie Instagrama. Rok 2020 jest pod tym względem jeszcze korzystniejszy, bo nie jesteśmy zachęcani do wychodzenia z domu, czy spotykania się  w wielkich grupach. “Marnujemy” jeszcze więcej czasu niż zwykle, co, niespodzianka, nie cieszy nas zbytnio. Jednak czy na pewno musimy się martwić? I co tak właściwie oznacza marnowanie czasu? Na te pytania odpowiada krótki TED Talk “Can time be wasted?”

  1. How boredom can lead to your most brilliant ideas

Nuda to kolejny nieodłączny element czasu wolnego i wakacji. By się od niej oderwać, próbujemy znaleźć coś, co nas zajmie. Wybór zazwyczaj pada na media społecznościowe, które nie zawsze są czymś, co sprawia nam przyjemność (jak w poprzednim wykładzie), a raczej zwykłym rozpraszaczem. W “How boredom can lead to your most brilliant ideas”  Manoush Zomorodi pokazuje produktywne skutki pozornie bezproduktywnej nudy i namawia do nietłumienia jej naszymi telefonami.

  1. How to get better at the things you care about

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Zwłaszcza kiedy w wakacje mamy więcej czasu, więc nie jesteśmy zmęczeni, a gotowi, żeby coś w końcu zrobić? Na te pytania słyszeliśmy już mnóstwo odpowiedzi. Powyższy TED Talk również przedstawia nam rozwiązanie, ale mówi również jak się zachować, gdy nasze starania nie przynoszą skutków i dlaczego tak jest. Według Eduardo Briceño uczyć można się na wiele sposobów, a niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

  1. Try something new for 30 days

Czy jest coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale zwyczajnie nigdy nie było na to wystarczająco dużo czasu, czy motywacji? Nie oszukujmy się, najbliższe 30 dni minie, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Równie dobrze możesz spróbować zrobić tę jedną rzecz, nawet jeśli jest mała i nieznacząca, przez następny miesiąc. Nie masz nic do stracenia, a efekty mogą być zaskakujące. W tym krótkim TED Talku pokazane są skutki krótkoterminowych celów i to, jak wpływają na nasze życie.

  1. What it’s like to live on the International Space Station

Ten TED Talk nie jest związany bezpośrednio z tematyką tego artykułu, o ile nie planujecie wakacji poza naszą planetą.  Jednak według mnie istotą TED jest poszerzanie naszych horyzontów, kiedykolwiek i gdziekolwiek jesteśmy. A czy jest lepszy moment, żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niż zwyczajne, wakacyjne popołudnie?Zofia Betlej
Jestem uczennicą drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w
Krakowie na profilu humanistycznym, gdzie rozszerzam polski, angielski i historię. Z tymi przedmiotami związany jest kierunek, jaki chciałabym w przyszłości studiować – anglistyka.
Interesuje się kinematografią i literaturą, zwłaszcza angielską. W wolnym czasie czytam, piszę i oglądam stare filmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj