Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) jest wydarzeniem odbywającym się cyklicznie w Katowicach, skupiającym elity świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii i mediów. Celem Kongresu jest integracja europejskich przedsiębiorców, budowanie wśród nich wspólnoty, a także nakreślanie kierunku działań Europy.
Jeden z paneli EEC poruszał zagadnienie wpływu pandemii Koronawirusa na przyspieszenie w zakresie cyfryzacji. Podczas dyskusji podkreślone zostało jak ważna jest strategia cyfryzacji, tak by w pełni odpowiadała możliwościom krajowym i służyła obywatelom.
Podczas tego panelu zwrócono uwagę na to, iż wszystkie podmioty, które chcą być aktywne na arenie globalnej skupiają się na swojej pozycji przede wszystkim w świecie cyfrowym. Mowa na przykład o Stanach Zjednoczonych Ameryki, Unii Europejskiej czy o Chinach, które są przykładem państwa chcącym wykorzystać bieżącą sytuację, tak by zwiększyć swoje wpływy na arenie międzynarodowej.
Jednakże warto pamiętać także o tym, że obecne przejście na zdalną pracę czy naukę nie oznacza transformacji cyfrowej. Z powodu pandemii jesteśmy obecnie w stanie wykonać pewne rzeczy, które wcześniej wydawały się niemożliwe do zrealizowania. Dodatkowo, zagłębienie się w kwestię sztucznej inteligencji, stworzyło impuls do transformacji cyfrowej. Niemniej jednak transformacja ta nie polega wyłącznie na zakupie nowych technologii. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia pracowników i sposoby pracy, by w pełni korzystać z technologii i czerpać wiedzę o kliencie w taki sposób, by odpowiadać na jego zindywidualizowane potrzeby w czasie rzeczywistym. Zmiana sposobu myślenia polega także na czerpaniu korzyści z rozwiązań cyfrowych przemysłu 4.0, tak by przynosiły one pożądane efekty. Jest to oczywiście trudne przedsięwzięcie, aczkolwiek możliwe do zrealizowania.
Istotną zmianą będzie także zmiana priorytetów ludzi, którzy w obliczu pandemii uświadomili sobie, iż to przede wszystkim zdrowie jest najważniejsze. Dlatego też nastąpi zwrot ku zdrowiu, tak by zachować na długo witalność, wzmacniać odporność i opóźniać procesy starzenia się. Tym samym farmacja czy medycyna zyskają na innowacyjności. Dodatkowo następują zmiany w społecznej odpowiedzialności biznesu, który „dostrzegł”, że łańcuchy dostaw czy ogólnie gospodarka nie zachodzi w próżni, nie jest wyabstrahowana od naturalnych relacji międzyludzkich, a ma realny wymiar społeczny. Dlatego będziemy mieć do czynienia z rozwojem robotyzacji i automatyzacji. Pieniądze globalne natomiast będą wydawane nieco inaczej niż dotychczas, ponieważ zmieniły się priorytety.
Obecnie następuje zwrot ku odmrożeniu gospodarek i powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Decyzja ta była trudna do podjęcia, ponieważ epidemia dalej panuje, niemniej jednak decyzja ta była nieunikniona, ponieważ gospodarka nie może pozostać w hibernacji przez tak długi czas. Każdy dzień lockdownu wiąże się z ogromnymi kosztami i stratami gospodarczymi. Władze państwowe żadnego państwa nie dopuszczą do tego, ponieważ historia wielokrotnie pokazała, że w momencie, w którym następuje kryzys gospodarczy, to pojawiają się protesty społeczne. Dodatkowo władze państwowe każdego państwa chcą wzmacniać potencjał gospodarczy swojego kraju, dlatego kluczowym zadaniem w bieżącym okresie i w okresie po pandemii będzie zaangażowanie się w nowe inwestycje i reformy, które w dłuższej perspektywie przyczynią się do polepszenia życia obywateli i wzrostu dobrobytu kraju, a co za tym idzie, również jego pozycji na arenie międzynarodowej. Takim przykładem mogą być np. zmiany związane z cyfryzacją i inwestycje w sztuczną inteligencję, a także zmiany środowiskowe i zaangażowanie się w ochronę klimatu dzięki nowym technologiom.
Podsumowując, cyfryzacja to jeden z tematów wokół którego skupił się Europejski Kongres Gospodarczy. Przedstawiono na czym polega, jakie są jej przykłady, a także eksperci mogli podzielić się wiedzą odnośnie różnego podejścia państw do tej kwestii. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich działań jest fakt, iż te państwa i organizacje międzynarodowe, które chcą realnie oddziaływać na glob ziemski, muszą dbać o swoją pozycję w świecie cyfrowym poprzez inwestycje w tej dziedzinie, a także podążać za nowymi trendami, a nawet tworzyć je. Świat cyfrowy to przyszłość i ten podmiot, który będzie umiał się w nim odnaleźć i budować swoją soft-power w oparciu o niego, ten będzie miał silną pozycję światową.
Katarzyna Imburska – jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.