Rozpracuj jogę – czyli jak zacząć swoją przygodę z jogą

0
1270

Wystarczy kawałek podłogi, koc i cisza. Tak niewiele trzeba by zatopić się w jedną z najstarszych praktyk przekazywanych w historii człowieka.

Słowo joga ma wiele znaczeń. Pierwszym jest ​ ujarzmienie​ , które możemy interpretować jako opanowanie swojego ciała i umysłu. Drugie, to ​ droga​ – samodyscyplina i plan działania, którego trzymamy się w podążaniu do celu. Ostatnie, to ​ zjednoczenie​ – z Bogiem, z ciałem i
umysłem, wejrzenie w głąb siebie, samorozwój i dążenie do harmonii z otoczeniem. W tych trzech słowach zawiera się kwintesencja jogi. Już kilkanaście minut na macie sprawia, że czujemy się zrelaksowani, bardziej świadomi swojego ciała, odświeżeni.

Po kilku praktykach możemy zauważyć ogólną poprawę samopoczucia, większe odprężenie, poprawę jakości snu. Nasze ciało staje się sprawniejsze, bardziej elastyczne i mocniejsze.
Rozwija się koordynacja ruchowa, stabilność i równowaga. Dzięki świadomemu oddychaniu ulepszamy funkcjonowanie układów: oddechowego i krwionośnego. Poprawia się także
nasza zdolność koncentracji, radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.
Jak widać, powodów by zacząć jest wiele. Ale jak zacząć?

Jak pisałam na początku – do praktyki jogi nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.
Ćwiczenia można rozpocząć nawet na podłodze w swoim pokoju, o dowolnej porze dnia. Nie
trzeba wstawać o świcie, by rozpocząć dzień od Powitania Słońca. Wielkie litery zostały użyte nieprzypadkowo, bo jest to nazwa najpopularniejszej sekwencji w jodze składającej się z najbardziej podstawowych pozycji i to od niej najlepiej zacząć swoją przygodę z jogą.
Praktykować możesz też po treningu, by rozciągnąć mięśnie lub wieczorem, by uspokoić myśli i przygotować się do snu.

Ćwiczenia warto zacząć z filmem instruktażowym np. na Youtubie (polecam szczególnie kanały Boho Beautiful i NAMASTE HANNAH) lub aplikacją na telefon np. Daily Yoga. Po jakimś czasie, gdy zapamiętamy już najważniejsze pozycje, można spróbować praktykę
samodzielnie, tak by ćwiczyć we własnym tempie i w pełni skupić się na pogłębianiu pozycji i regulacji oddechu.

A jeśli chcesz spróbować jogi pod okiem profesjonalisty, wpadaj na darmowe zajęcia, w każdą sobotę o 11:00 w Parku Bednarskiego:

Ola Graca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj