Asertywność – dlaczego powinieneś się nią odznaczać?

0
795

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć i  postaw w sposób, który nie narusza praw innych osób. Dlaczego jest ona tak ważna w obecnych czasach? Dlatego, że jest to umiejętność niezwykle przydatna w codziennym życiu – pomaga nam w przyjmowaniu i wyrażaniu krytyki oraz rozwoju umiejętność przyjmowania pochwał i odmawiania. Z kolei prawdziwie pewne siebie osoby to takie, które dostrzegają fakty, a mimo tego nie uzależniają od nich swojej wartości.

Do cech osoby pewnej siebie zalicza się przede wszystkim myślenie o sobie jako o ważnym i wartościowym człowieku, a także stawianie siebie na równi z innymi. Ważne jest też znanie swoich mocnych i słabych stron.  Zarówno w przypadku swoich wad i zalet – celem jest rozwój i praca nad nimi. Osoba asertywna i pewna siebie powinna realistycznie patrzeć na swoje kompetencje, czyli powinna wiedzieć co potrafi, a czego nie – dzięki czemu może wyznaczać sobie realistyczne cele. Oczywiście, pewne jest to, że podczas realizacji celu możemy popełnić błędy, jednak bycie asertywnym polega na przyjmowaniu odpowiedzialności za te błędy i uczeniu się na nich, tak by w przyszłości ich nie powtarzać.

Grafika Zosia Figlarska


Asertywność pozwala nam wyrażać nasze myśli, emocje i potrzeby w sposób, który szanuje te aspekty u drugiego człowieka. Jednak warto pamiętać, że mimo iż wypowiadane słowa zawierają ładunek subiektywny, to jednak przekaz powinien być  obiektywny – powinien mówić o tym jak się sprawy mają, bez  niedomówień i konieczności domyślania się.

W asertywności ważne jest także radzenie sobie z krytyką. Wiele osób ma z tym problem  co skutkuje negatywnymi myślami w stylu: „co powiedzą inni na moje zachowanie” albo „jak on mógł mi tak powiedzieć”. Dlatego jednym ze sposobów na radzenie sobie z krytyką jest zdystansowanie się od wypowiedzi drugiej osoby, racjonalne patrzenie na sytuację z tzw.  „czystą głową”.

Kolejno, oddziel to, co prawdziwe, od krzywdzącego uogólnienia – ludzie uwielbiają generalizować, dlatego nadużywają słów „nigdy”, „zawsze”, „wszyscy”, „wszystko”, „nikt”, „każdy”. Dlatego najlepszym sposobem na poradzenie sobie z taką krytyką będzie po prostu potwierdzenie faktu i obalenie krzywdzących słów. Jeśli osoba, która Cię krytykuje nie chce Ci pomóc, tylko dopiec – to najlepszym sposobem jest jej zignorowanie. Jednakże nie zapominaj o tym, że podstawą asertywnego zachowania jest umiejętność przyznania się do błędu więc jeśli krytyka jest konstruktywna, to przyjmij ją i wyciągnij z niej wnioski.

Jeśli chcesz popracować nad swoją asertywnością i pewnością siebie – a myślę, że ten artykuł Cię do tego zachęcił – spróbuj ćwiczyć postawę asertywną poprzez używanie wypowiedzi ją wzmacniających, czyli „chcę…, mogę …, mam prawo …, nie zrobię tego …”.

Jeśli interesuje Cię tematyka asertywności, to polecamy książkę – w formie kursu – Aleksandry Budzyńskiej „Asertywność i pewność siebie”.


Katarzyna Imburska – Jestem studentką III roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Unia Europejska i współpraca państw w tej organizacji są tematem moich zainteresowań. Na portalu zajmuję się publikowaniem artykułów o możliwościach jakie daje UE w szczególności młodym ludziom. Prywatnie uwielbiam czytać książki, zwłaszcza literaturę piękną, a także wybierać się na wycieczki rowerowe i podziwiać piękno polskich krajobrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj