W ramach projektu, studenci Instytutu Europeistyki Uniwersytety Jagiellońskiego udali się z wizytą studyjną do Urzędu Miejskiego miasta Chrzanowa, gdzie przeprowadzili badania dot. partycypacji młodych oraz pozycji kobiety w strukturach administracyjnych.
Pomysł powstał ponieważ jeden ze studentów, pracujący w NGO, został radnym miasta Chrzanowa. Pojawiła się więc okazja by dowiedzieć się:
– jakie są możliwości społecznej i politycznej partycypacji młodych;
– czy ciężko jest łączyć studia z pracą w organizacji pozarządowej i w urzędzie;
– czy jest traktowany tak samo poważnie, jak doświadczeni radni;
– jak przygotować kampanię, żeby przyniosła sukces;
– na czym polegają jego działania, co chce zmienić;
– dlaczego postanowił poświęcić się swojemu miastu, skoro coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża z małych miast;
– co chce w tym mieście zmienić.
Ponadto, współcześnie wciąż jesteśmy świadkami dyskryminacji kobiet na różnych płaszczyznach, m.in. na płaszczyźnie zawodowej, dlatego temat różnic w drodze do kariery kobiet i mężczyzn również został poruszony.
W czasie trwania projektu, oprócz samej wizyty w urzędzie, udało się zrealizować zajęcia wprowadzające do tematyki projektu; przygotowanie do przeprowadzenia wywiadów z pracownikami Urzędu Miejskiego w Chrzanowie; opracowanie zebranych informacji; przedstawienie wyników badań podczas spotkania zorganizowanego w ramach kursu „wizerunki kobiety i mężczyzny w kulturze europejskiej”. Największym osiągnięciem projektu było wykorzystanie wiedzy w praktyce, tzn. skonfrontowanie jej z rzeczywistością małego miasteczka.
Inne rezultaty projektu:
• Poniesienie kompetencji społecznych studentów;
• Podniesienie wiedzy na temat partycypacji społecznej i politycznej młodych oraz jej możliwości (w oparciu o case study);
• Podniesienie wiedzy na temat możliwości funkcjonowania młodych w małych miastach;
• Przeciwdziałanie dyskryminacji młodych w świecie polityki;
• Przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet w świecie polityki;
• Zastanowienie się, co możemy zrobić dla swoich miast, jak zatrzymać młodych w mniejszych miastach, jak je zmienić, żeby młodzi chcieli tam żyć
• Porady w sprawie kandydowania i piastowania funkcji politycznych.
Projekt zrealizowano z mini-grantów Stowarzyszenia Europe4Youth sfinansowanych przez Narodowy Instytut Wolności ze środków PROO1a na lata 2018-2030.
Grupa projektowa