Przetestuj swoją osobowość!

0
3297

Ten post zawiera propozycje dwóch testów osobowości MBTI i ID16. Zanim jednak przejdziemy do ich opisu, kilka słów o tym dlaczego warto i do czego przydają się takie testy.

Po co robić testy osobowości?

Wiedza o samym sobie, lepsze zrozumienie tego jak funkcjonujemy jest przydatne nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim podczas życiowych przełomów. Zmieniasz szkołę? Musisz podjąć decyzję w sprawie wyboru kierunku studiów? Chcesz podjąć pracę? Zastanawiasz się nad wolontariatem?

Testy mogą pomóc ci podjąć decyzję i wybrać ścieżkę, która najbardziej odpowiada twoim cechą osobowościowym. Jest to również przydatne narzędzie podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwoli Ci wyodrębnić swoje mocne i słabe strony oraz określić jaki tryb pracy jest u ciebie najbardziej efektywny*. Pamiętaj jednak, że doświadczenia kształtują nas przez całe życie, więc wynik testu wraz z nami, może się zmienić.

Pierwszy z nich – MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) jest nawiązaniem do koncepcji Carla Junga, który mówił, że ludzie mają określone preferencje dotyczące kierowania swojej energii, sposobu zbierania informacji oraz podejmowania decyzji.

Mierzy 4 aspekty:

1) Skąd czerpiesz energię? Gdzie kierujesz uwagę?
ekstrawersja E (extraversion) vs introwersja I (introversion)

2) W jaki sposób preferujesz gromadzić informacje?
poznanie S (sensing) vs intuicja N (intuition)

3) Jak wolisz podejmować decyzje?
myślenie T (thinking) vs odczuwanie F (feeling)

4) Jaki masz styl życia czy pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem?
osądzanie J (judging) vs obserwacja P (perceiving)

Na podstawie twoich odpowiedzi z każdej kategorii zostaje przypasowana jedna z liter i w ten sposób w wyniku otrzymasz jedną z cztero literowych kombinacji oznaczającą twój typ. Poniżej znajdziesz test w formie pliku PDF w języku polskim. Postępuj według instrukcji, a następnie sprawdź jakie cechy zostały ci przypisane w opisie typów, który również znajduje się w tym pliku.

źródło: https://docplayer.pl/30644331-Czesc-i-test-osobowosci-mbti-kwestionariusz-1.html


Natomiast test ID16 przypisuje poszczególnym podtypom z MBTI (jest ich 16) etykietę i rozwija opis osobowości o informacje dotyczące relacji, przykładowych stanowisk pracy czy znanych postaci (rzeczywistych i fikcyjnych) wpisujących się w ten sam typ. Polecamy skorzystać z poniższego testu w wersji online, gdzie informacji zwrotnych o waszym typie będzie o wiele więcej (pytania w testach różnią się). Tylko uwaga: o ile test i ogólny opis typu są dostępne w polskiej wersji językowej, o tyle bardziej szczegółowe dane przeczytamy już po angielsku.


Możesz też rozwiązać jeden z nich i porównać opisy zawarte w drugim. Dla ułatwienia tabelka przedstawiająca typy MBTI z ich identyfikacją w ID16.

ESTJ – AdministratorESFJ – AdwokatISTJ – InspektorISFJ – Opiekun
ESTP – AnimatorESFP – PrezenterISTP – PraktykISFP – Artysta
ENTJ – DyrektorENFJ – DoradcaINTJ – StrategINFJ – Mentor
ENTP – InnowatorENFP – EntuzjastaINTP – LogikINFP – Idealista


*Warto wiedzieć:

Efektywność – związek między wykorzystanymi zasobami i osiągniętymi wynikami lub celami (większa jest przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów do osiągnięcia danego celu lub gdy przy wykorzystaniu tej samej ilości zasobów osiągniemy lepsze rezultaty)

Skuteczność – osiągnięcie jakiegoś celu lub wyniku (nie jest ważne, czy do osiągnięcia tego celu wykorzystano zasoby w najlepszy sposób)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj