Generacja Zmian to projekt, który powstał dzięki pracy ośmiu krakowskich licealistów w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i nic nie zapowiadało, że uda nam się zrealizować go na tak dużą skalę. Planowaliśmy początkowo napisanie około 25 artykułów i kierowanie swoich treści wyłącznie do krakowskich licealistów; dzięki czterem miesiącom pracy udało się nam jednak zdecydowanie przekroczyć planowane efekty i poszerzyć grono odbiorców, uzyskując przy tym ogromnie pozytywny feedback. Nawiązaliśmy kilkadziesiąt współprac, w tym z około 30 fundacjami i stowarzyszeniami – zarówno lokalnymi, takimi jak Demokracja w Praktyce czy Fundacja AllIn, ale też tymi działającymi na o wiele szerszą skalę, jak United Nations Association Poland czy European Youth Parliament Poland. Napisaliśmy ok. 60 artykułów, a nasza strona została odwiedzona ponad 20 000 razy. Pojawiliśmy się też w niemal trzydziestu gazetach, portalach internetowych i radiach. Jesteśmy pewni, że było warto!
Czym jest Generacja Zmian?
Generacja Zmian to realizowany przez ośmiu uczniów V LO w Krakowie projekt odpowiadający na problem niskiego zaangażowania społecznego wśród młodzieży i biernej postawy wobec lokalnych wspólnot. Już w jego nazwie podkreślamy, że my, czyli Polki i Polacy reprezentujący pokolenie Z, chcemy realnie działać i angażować się w społeczeństwo obywatelskie. Nasz projekt składa się z kampanii na social mediach, tworzonych przez nas filmów i podcastów oraz strony internetowej z artykułami podzielonymi na główne kategorie, takie jak polityka młodzieżowa, aktywizm klimatyczny, wolontariat, kultura, edukacja i debaty oksfordzkie. Na stronie prezentujemy opisy lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw, w które może angażować się młodzież w wieku licealnym i artykuły przedstawiające historie konkretnych aktywistów i aktywistek w naszym wieku, którzy podejmują realne działanie.
Generacja Zmian może rozwijać się dzięki projektowi regrantingowemu „Booster młodzieżowych grup nieformalnych” finansowanych z Europejskiego Korpusu Solidarności (grant przyznany przez stowarzyszenie Europe4Youth), który przeznaczyliśmy na materiały promocyjne, oraz grantowi Central Europe FLEX-Ability Workshop. Przeprowadziliśmy też zrzutkę w celu sfinansowania hostingu naszej strony i promocji umieszczanych na niej treści.
Dlaczego?
Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy chcą angażować się społecznie i robią to na co dzień, ale taka postawa nie jest normą w naszym otoczeniu – nasi rówieśnicy często boją się wyjścia przed szereg, przełamywania stereotypów, wątpią w swoje siły i kwestionują własne możliwości. Chcemy pokazywać, że aktywizm to nieustanne poszerzanie swojej strefy komfortu, które jednak przynosi niewyobrażalne korzyści nie tylko dla nas, ale też dla lokalnych społeczności – i stanowi podstawę do stworzenia społeczeństwa, w którym chcielibyśmy żyć.
Generacja Zmian