#KULTURA: siedem darmowych sposobów na korzystanie ze sztuki i kultury w domu – rekomendacje Komisji Europejskiej

0
1382


Komisja Europejska zaproponowała 7 sposobów i wskazówek w jaki sposób można
wzbogacać się kulturalnie nie wychodząc z domu. Unia Europejska wspiera kulturalne i
kreatywne sektory działalności ludzkiej, a zwłaszcza te, które są dostępne online dla
wszystkich, więc nie czekaj tylko skorzystaj z tych możliwości!


1) Odkryj świat opery z Operavision, która proponuje darmowe transmisje najważniejszych oper z całej Europy. Każdego miesiąca wypuszczane są nowe opery dostosowane do specjalnych tematów. Kwiecień jest miesiącem, w którym program oper skupiony jest na Włoszech, które jest miejscem, gdzie narodziła się opera.


2) Poszerzaj swoje literackie horyzonty z Europejską Nagrodą Literacką (ENL). Jeżeli chciałbyś poszukać czegoś nowego do czytania, to ENL jest właśnie dla Ciebie, ponieważ przyznawana jest najlepszych współczesnym pisarzom z całej Europy. Na tej stronie internetowej możesz znaleźć i pobrać prace wszystkich zwycięzców od 2009 roku zarówno w wersji oryginalnej, jak i przetłumaczonej na angielski, przez co możesz szkolić także swoje zdolności językowe. Jeżeli także lubisz debatować, to poszukaj na Facebooku wydarzenia o nazwie „Digital EUPL Book Club”, na którym znajdziesz osoby, z którymi będziesz mógł wymienić poglądy na temat przeczytanych książkach.


3) Przeglądaj wartościowe i dobre jakościowo programy telewizyjne na kanale ARTE. Jest to specjalny kanał kulturalny, który emituje programy po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, polsku i hiszpański. Oferta zawiera filmy dokumentarne, dramaty, seriale, muzyczne i cyfrowe doświadczenia, których większość jest produkowana w Europie.


4) Zbiory Europeana, czyli Twoje drzwi do europejskiej sztuki, historii i dziedzictwa. Europeana oferuje darmowy dostęp do milionów książek, muzyki, sztuki i materiałów wideo, ponieważ ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu ponad 3700 muzeów, bibliotek, archiwów i materiałów audiowizualnych z całej Europy. Od zniewalających wystaw online do dziwacznych blogowych postów czy artystycznego tła dla spotkań na wideokonferencjach – to miejsce dla każdego.


5) World Heritage Journeys – zwiedzanie zabytków online. Pomimo tego, że większość zabytków Europy jest obecnie zamknięta dla zwiedzających, to nie oznacza to niemożności cieszenie się ich pięknem online. Oto platforma, która przedstawia 4 różne trasy: starożytną, romantyczną, królewską i podziemne otchłanie Europy. Strona ta, to idealne narzędzie do planowania przyszłych wakacji i snucia marzeń.


6) Wejdź w rytm z Music Moves Europe Talent Awards – Polega to na tym, że UE przyznaje nagrodę MME Talent Awards najlepiej zapowiadającym się artystom europejskim. Lista jest naprawdę imponująca, poprzedni zwycięzcy to: Adele, Stromae, Dua Lipa i Rosalia. Lista 100 najlepszych piosenek jest aktualizowana co piątek, przez co cały tydzień możesz cieszyć się super playlistą.

7) Stary dobry film na wieczór filmowy! Dzięki programowi Creative Europe MEDIA, który od 1989 r. wspiera nagradzane filmy, możesz korzystać z katalogu świetnych filmów europejskich, które otrzymały fundusze z UE!


Macie do polecenia jakieś inne źródła?



Kasia I.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj