Co zrobić, żeby być dobrym przywódcą? 10 rzeczy, których powinieneś się nauczyć, jeśli chcesz być liderem

0
1774
  1. Skup się na swoich podopiecznych – chodzi o poznanie sytuacji, uczuć i oczekiwań swoich podopiecznych. Znając ich potrzeby, a także problemy z jakimi się zmagają możesz wybrać odpowiednią strategię i dostosować ją do możliwości zespołu. Mówi się, że nigdy nie można nikogo oceniać, jeżeli się nie „wejdzie w buty drugiej osoby”, co ma też swoje przełożenie na zespół. Dobry lider to taka osoba, która zna słabe strony swojego zespołu, rozumie swoich ludzi i wspólnie z nimi stara się pokonywać trudności. Wtedy tworzy się środowisko współpracy i zaufania, co będzie naturalnie motywowało do pracy i rzetelnego wykonywania swoich obowiązków.
  2. Bądź sprawiedliwy – mowa o sprawiedliwym traktowaniu członków zespołu, ale także i mowa o Tobie. Każdy popełnia błędy, jest to oczywiste i nieodłącznie związane z wykonywaną pracą, ważne jest, żeby się do nich przyznać, wtedy można wspólnie wypracować rozwiązanie. Jako lider musisz dawać dobry przykład i pamiętaj, gdy raz stracisz w oczach swoich podopiecznych, to już możesz nigdy nie odbudować ich zaufania!
  3. Jasne zasady komunikacji – komunikacja to podstawa każdej zespołowej pracy. Jako lider musisz szczególnie dbać o to, aby komunikacja z zespołem przebiegała w sposób jasny i klarowny. Dzięki komunikacji łatwiej jest uniknąć nieporozumień, które z reguły zawsze prowadzą do drobniejszych czy większych problemów.
  4. Zmiany zaczynaj od siebie – zawsze pamiętaj o tym, że zanim zaczniesz wymagać czegoś od zespołu, np. zmiany ich zachowania, to najpierw zobacz, czy sam nie popełniasz tych samych błędów. Jedną z ważniejszych ról lidera, jest pokazanie członkom zespołu, w jaki sposób mogą dokonać korzystnych zmian.
  5. Szybkość podejmowania decyzji – to cecha, którą musi mieć każdy lider. Czy wyobrażasz sobie sytuację, że kierownik np. produkcji cały czas zastanawia się jaką decyzję podjąć, co do składu produktu, albo jego wyglądu? Nie. No właśnie, w kierownictwie liczy się decyzyjność. Ciągła niepewność, a także niemożność podjęcia decyzji negatywnie odbije się na Twoim zespole.
  6. Motywuj swoich pracowników – każdy o tym wie, że nie ma nic lepszego jak dobrze zmotywowany zespół, który będzie efektywnie pracować, żeby wypełnić cel. Zadaniem lidera, jest taka motywacja zespołu, żeby wszyscy jego uczestnicy czuli się w nim dobrze i z uporem walczyli z pojawiającymi się trudnościami.
  7. Bądź naturalny – każdy człowiek jest inny, więc jako lider nie próbuj tego zmienić. Bądź sobą, nie kreuj się na kogoś kim nie jesteś. Możesz być pewien, że naturalność zostanie szybko dostrzeżona przez innych, zwłaszcza tych, z którymi spędzasz kilka godzin dziennie.
  8. Miej plan i trzymaj się go – każdy wie, że kluczem do sukcesu jest plan – po analizie przyczyn i skutków pewnych działań warto ustalić sobie plan, strategię, według której będzie się działało. Np. jeśli chcesz z zespołem stworzyć wspólny projekt, to zaplanuj co musi się w nim znaleźć, podziel to na etapy, a także podziel zadania.
  9. Miej wizję – chodzi o to, żebyś był przekonany o tym, co robisz. Jeżeli sam nie będziesz wierzył w sukces projektu, to jak możesz oczekiwać o innych, by wierzyli w osiągnięcie celu. Miej zawsze z tyłu głowy, to, że nic nie jest bardziej motywujące do pracy niż  zaangażowanie, które dostrzegają inni i które chcą naśladować.
  10. Kieruj się instynktem – wiąże się to z posiadaniem wizji, gdy będziesz jasno wiedział co chcesz osiągnąć, to kieruj się także intuicją, która wskazywać Ci będzie nowe pomysły czy kierunki podejmowania decyzji. Pamiętaj, że pewne rzeczy się po prostu czuje, coś wewnątrz mówi nam, że tak należy postąpić. Nie bój się tego, tylko podążaj za intuicją.


Kasia I.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj