- Ustal cel – gdy to zrobisz, to realizacja celu będzie zależała od Ciebie. Oznacza to, że musisz się zastanowić i jasno określić co jest dla Ciebie ważne, w przypadku nauki, jaka to będzie dziedzina. Jeśli postawisz sobie własny cel, to będziesz uczył się z pasją, ponieważ nikt Ci tego nie narzucił, tylko Ty sam – wtedy możesz mieć pewność, że będziesz się uczył znacznie bardziej efektywnie niż byłoby to, np. w szkole.
- W nauce chodzi o rozwiązywanie problemów – dzięki temu nabiera się przekonania, że nauka ma sens, bo służy czemuś, w tym przypadku rozwiązywanie problemy jest naszym celem, a drogą do niego nauka.
- Uczymy się najbardziej efektywnie, gdy znajdujemy się w odpowiednim środowisku – środowisko takie musi być otwarte, wspierające i motywujące. Nikt nie może dobrze pracować, kiedy czuje się zestresowany, ponieważ to blokuje proces nauki. Ważne jest żeby zbudować wokół siebie przyjazną atmosferę, dzięki której wraz z zespołem, np. kolegów, skupi się na osiągnięciu określonego celu.
- Wykorzystuje nowe technologie – kiedyś, przed erą Internetu, żeby dowiedzieć się czegoś samodzielnie, musiano udać się do biblioteki, natomiast teraz wystarczy kilkanaście sekund na wpisanie frazy w Internet i wyskakują tysiące odpowiedzi. Dlatego Internet to dobry sposób na naukę, możesz uczyć się gdzie chcesz i kiedy chcesz, sam wybierasz dany kurs czy szkolenie, czas, czy ilość przyswajanego materiału. Obecnie osoby związane z działalnością akademicką chcą zrewolucjonizować system nauczania, poprzez nauczanie tego jak w praktyce wykorzystać wiedzę i jak sprawnie posługiwać się narzędziami, a nie tylko zajmować się klasycznym przekazaniem wiedzy, tak jak to było dotąd.
- Dołącz do grup zajmujących się interesującą Ciebie tematyką – w dobie Internetu w sieci można znaleźć wszystko, dlatego też, gdy interesuje Cię dany temat, czy zagadnienie, to nie trać czasu, tylko dołącz do grupy, które możesz znaleźć np. na Facebooku. Znajdziesz tam ludzi, którzy podobnie jak Ty interesują się danym zagadnieniem. Dzięki temu, możesz wymienić z nimi poglądy, opinie, a także wzbogacić się ich wiedzą, czy literaturą, którą polecą.
- W nauce chodzi o dobre notatki – jest to podstawa, której nie można pominąć. Notując, powtarzasz w myślach to, czego już się dowiedziałeś, dzięki czemu lepiej przyswajasz materiał. Notatki najlepiej robić ręcznie, gdyż wtedy przyswajasz znacznie więcej informacji niż gdybyś pisał je na komputerze.
- Wiedza teoretyczna to jedno, ale liczy się przede wszystkim praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – ćwicz to, czego się uczysz, a na pewno dojdziesz do perfekcji. Możesz np. wykonywać ćwiczenia, które sprawdzają, czy przerobiłeś materiał.
- Podczas nauki wykorzystuj różne źródła – jest to ważne, bo jak pewnie zdążyłeś już zauważyć – każdy autor dowolnego podręcznika inaczej podchodzi do przedmiotu. Zarówno zawarte informacje mogą się różnić od siebie, ale przede wszystkim sposób ich przedstawienia. Dlatego szukaj różnych źródeł w nauce, bo może okazać się, że zupełnie niezrozumiany przez Ciebie problem, ale pokazany w przejrzysty sposób, stanie się bułką z masłem.
- W nauce wykorzystuj różne materiały – chodzi zarówno o materiały wideo, transkrypty, materiały audio i wszystkie inne. Poprzez skorzystanie z nich, nauka nie będzie nudą, tylko świetną zabawą, a jak wiadomo, najlepiej się uczy poprzez zabawę.
- Nie wymagaj od siebie cudów – daj sobie czas i elastyczność, jeśli chodzi o naukę. Nierealistyczny cel zawsze nie zostanie spełniony. Dlatego nie oszukuj się, że codziennie poświęcisz na naukę 3 godziny. Lepiej ustal dolną granicę, np. 30 min. Będzie to absolutne minimum, które będziesz musiał wykonać każdego dnia. Gdy będziesz miał więcej czasu, to nic nie stanie na przeszkodzie, żeby pouczył się drugie 30 min. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność, bez niej ani rusz.
Kasia I.