Praca w domu, czyli jak ją zorganizować?

0
659

Aleksandra Budzyńska uczy zarówno organizacji, jak i biznesu, tworzy markę Pani Swojego Czasu, a także prowadzi bloga. Jej misją i celem jest nauczenie dobrej samoorganizacji i planowania.

Przedstawiamy 7 zasad pracy w domu, wg Oli Budzyńskiej:

  1. Praca to praca.

Chodzi o to, że jak jesteś w pracy to zajmujesz się tylko pracą. Dlatego jeżeli zostałeś zmuszony, np. przez obecną sytuację, do pracy w domu, to nie możesz oczekiwać, że pracując jednocześnie będziesz np. gotować obiad. Ważne jest, żebyś wyznaczył sobie czas pracy i w tym czasie, pracując z domu, nie robił nic innego – poza pracą! Wtedy możesz mieć pewność, że efektywnie wykonasz swoje zobowiązania.

2. Znajdź swoje miejsce do pracy.

Żeby wypracować nawyk pracy w domu, warto jest mieć jedno konkretne miejsce, w którym będziesz miał wszystkie potrzebne dokumenty i co ważne – gdy zaplanujesz godziny pracy, to siądź w wybranym miejscu i o określonej porze do wykonywania danego zadania. Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, Twój organizm szybko przyzwyczai się do nowego trybu, czyli pracy zdalnej.

3. Zrób plan.

Codziennie zrób plan i wyznacz sobie godziny pracy. Tak jak na etacie: od – do; o której zaczynasz pracę i o której ją kończysz. Zadania, które masz zrealizować, wpleć w harmonogram swojej pracy. Oczywiście gdy pracujesz w domu możesz – i powinieneś – być elastyczny, więc czasem godziny pracy ulegną zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że sztywne ramy pomogą Ci zaplanować i zrealizować to, co masz do zrobienia.

4. Niech obowiązki domowe Cię nie odciągają od pracy.

Jednym z powodów, dla których ciężej jest pracować z domu, jest fakt, że w pracy nikt nam nie przeszkadza pracować, a w domu, gdy obowiązki domowe „wołają” o wykonanie, to uznajemy, że zanim zaczniemy pracować, to najpierw się musimy nimi zająć. Dlatego też po ich wykonaniu jesteśmy zbyt zmęczeni na pracę lub mało produktywni. W tym pomocny będzie plan i ustalenie, że np. sprzątaniem zajmujemy się po pracy.

5. Rób sobie przerwy od pracy.

Przerwy są tym, co czyni naszą pracę jeszcze bardziej produktywną. Dlatego po wykonanej pracy, przerwa jest wymagana. Ważne jest, żebyś odpoczął aktywnie, jeżeli pracujesz z komputerem. Może być to np. rozwieszenie prania czy wyjście z psem. Co więcej, należy pilnować czasu trwania przerwy, tak by nie była ona za długa, możesz ustalić własny tryb, ale najbardziej polecany jest 5-10 minut na każdą godzinę pracy.

6. Przygotuj się na negatywną reakcję otoczenia.

Szokiem dla otoczenia, może być fakt, że pracujemy zdalnie, ponieważ codziennie wychodziliśmy do pracy, a teraz zamiast tego musimy wykonać swoje zadania online. Przez co np. domownicy nie zawsze rozumieją, że praca z domu, to też praca i dlatego mogą wymagać od Ciebie zrobienia rzeczy, które będą kolidować z Twoim planem pracy. Rozwiązaniem będzie wytłumaczenie otoczeniu, że musisz pracować i zajmiesz się daną rzeczą w czasie wolnym.

7. Ruszaj się.

W obecnej sytuacji, czyli pandemii Koronawirusa, wychodzenie z domu nie jest bezpieczne. Jednakże ważne jest też to, żeby trochę się poruszać, zwłaszcza gdy 8 godzin przesiedzieliśmy nad komputerem. Rozwiązaniem może być jazda na rowerku domowym, trening domowy, czy joga. Pamiętaj też, że możesz wyjść z domu na krótki spacer, bądź z psem, ale zadbaj o to, żebyś nie spotkał się z innymi ludźmi.


Kasia I.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj