100naSTART: wydrukujmy razem książki dotykowe!

0
2771

Pamiętasz jak w dzieciństwie rodzice czytali Ci książeczki z kolorowymi ilustracjami? Jak przed twoimi oczami malował się zaczarowany świat bajek i legend? Wyobraź sobie dzieciństwo bez tych wszystkich obrazków. Jest to niestety norma dla ponad 6 tysięcy dzieci niewidomych i niedowidzących w Polsce. 

A gdyby tak stworzyć dla nich książeczki, w których obrazki mogłyby “oglądać” za pomocą dotyku? Właśnie tym zajmuje się zespół 100naSTART. 

Licealiści w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii organizują zbiórkę pieniędzy na wyprodukowanie pierwszych stu innowacyjnych książeczek dotykowych, które oprócz pisma Brajlowskiego i czarnodruku wyposażone będą w przestrzenne ilustracje tworzone za pomocą precyzyjnego, wielowarstwowego druku UV. Dzięki takim obrazkom dzieci niewidome będą mogły “zobaczyć” abstrakcyjne kształty, które ciężko opisać słowami. 

Oprócz nauki i rozwijania takich umiejętności jak wyobraźnia, kreatywność czy wyczulenie dotyku, książeczki są też źródłem świetnej zabawy, co potwierdziły dzieciaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowie na Tynieckiej.

Zespół wydrukuje 100 książeczek, których prototypy stworzyła doktorantka ASP – pani Karolina Banaszkiewicz–Badura. 

Książeczki trafią do 10 fundacji pomagających dzieciom niewidomym i niedowidzącym z całej Polski, a także do bibliotek, tak by jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. 

Grupie udało się już zebrać 28 z planowanych 35 tysięcy. Zbiórka trwa do 8 marca. Jeżeli chciałbyś wesprzeć tę inicjatywę, zachęcamy do wpłat na portalu zrzutka.pl:


Aleksandra Graca

Projekt realizowany w ramach programu Stowarzyszenia Europe4Youth „Partycypacja, Informacja, Wsparcie i Rozwój Młodzieży w Krakowie i Małopolsce” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu PROO 1a.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj